GDO Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Herhangi bir canlıdan alınan genetik özelliklerin farklı bir canlıya aktarılıp yeni oluşturulan canlıya “Genetiği Değiştirilmiş Organizma” denir. Bu gıdaların üretimlerinde üretici ve tüketici açısından birçok avantajı vardır. GDO lu ürünler diğer ürünlere nazaran daha ucuz ve dayanıklı olup, besin değerlerinin de daha yararlı bir ürüne dönüştürülme şansları vardır.

gdolu ürün

gdolu ürün

GDO lu ürünlerin kullanım amaçlarındaki ilk hedef ürünün dayanıklılığını arttırmak ve ürünü iyileştirmektir. Bu yüzden tarım ürünlerini bakteri ve virüslerden korumada en etkili yöntemlerden biridir. Bu sayede ürünler dış etkilerden korunurken aynı zamanda da üretimde süreklilik sağlar.

GDO İle İlgili Gelişmeler

Genetiği değiştirilmiş gıdaları gelecekte kuraklığa ve hastalıklara karşı dirençli, beslenme değeri yüksek ürünler elde edilmeye çalışılıyor. Böylelikle geliştirilmiş ve nitelikli bitki ve hayvan türleri elde edilecektir.

Dünyanın çeşitli yerinde insanlar GDO lu ürünler hakkında birçok farklı görüşlere sahiptir. Gıdalar yalnızca besin değeri bakımından değil tarihsel ve toplumsal hatta dini olarakta etkilere sahiptir.

gdolu ürünler

gdolu ürünler

 

Teknolojik gelişmeler ile değişen gıda üretimindeki değişikliklerin tüketicilere doğru ve düzgün bir şekilde aktarılmamasında bu konu üzerinde olumsuz etkilere sebebiyet vermektedir. Bu konu ile alakalı birçok sorularınıza Gıda hattından cevap bulabilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.