D Vitamini En Çok Hangi Balıkta Bulunur?

İnsan vücuduna D vitamini en fazla güneş verir. D vitamini insan sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir. Kemikler, diş sağlığı ve kalp için gereklidir. D vitamini sağlayan besinlerin başında ise balık yer almaktadır. D vitamini içeren balıkları tüketmek, insan sağlığı için çok faydalı bir besin türüdür.

D Vitamini İçeren Balıklar Nelerdir?

D vitamini aslında her balıkta bulunur. D vitamini az yağlı olan balıklarda azken, yağlı olan balıklarda daha fazladır. D vitamini açısından zengin olan balıkların başında Somon, Sardalya ve Uskumru gibi yağlı balıklar yer alır. Bu balıkları tükettiğimiz  taktirde D vitamini gereksinimimizi tamamlamış oluruz. Bu balıkları tüketmek hem yetişkinler hem de çocuklar için faydalıdır. Balıkların besin değerinin düşmemesi için tavada, ızgarada ya da buğlama şeklinde pişirmek uygundur.

D Vitamini Eksikliği Zararları Nelerdir?

D vitamini eksikliği kemik ve kas güçsüzlüğüne, kemik erimesine, diş sağlığının bozulmasına sebep olabilir. Özellikle çocuklarda bulunan D vitamini eksikliği gelişim geriliğine sebep olmaktadır. D vitamini eksikliği olan insanlarda bağışıklık sisteminin zayıf olduğu da gözlenmektedir. Hormon dengesini bozarak insülin direncini arttırarak diyabete sebep olur.

D Vitamini İçin Balık Tarifi Bilgileri Nelerdir?

Balık insan sağlığı için faydalı bir besin olsa bile pişirme tekniği de bir o kadar önemlidir. Balık yaparken hem lezzetli hem de pratik bilgiler tercih edilmelidir. Balık için en kolay tarif mısır unu ile kızartma olacaktır. Sardalya, Uskumru gibi balıklar ızgara ve kızartma tariflerine uygun balık türleridir. Somon balığı ise en sağlıklı patates, soğan ile birlikte fırına vererek pişirmek olacaktır.

D Vitamini Faydaları Nelerdir?

1- Cilt, saç, kemik ve kas sağlığı için çok faydalı bir vitamindir.
2- Kalp sağlığı için önemlidir. Damar sağlığı ve çarpıntı şikayetlerini azaltır.
3- Ödem, bulantı, yorgunluk gibi şikayetleri ortadan kaldırır.
4- Sindirim sistemini düzenler. İshal ve bağırsak rahatsızlıklarına çok iyi gelir.
5- El ve ayaklarda yanma hissini azaltır.
6- Kol ve bacakları güçlendirir.
7- Özellikle bayanlarda saç dökülmesine karşı etkili bir vitamindir.

Balığın Tazeliğini Anlamanın Yolları Nelerdir?

Balığın sağlık için faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır ve hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Haftada en az 2 defa yenilmesi gerektiğini uzmanlarca biliyoruz. Balığın tazeliğini anlayabilmek için;
1- Balıketinin sert olması gerekir.
2- Kokusunun kötü olmaması gerekir.
3- Gözleri buğulu ya da içine çökmüş olmaması gerekir.
4- Balığın parlak olması gerekir.
5- Solungaçları canlı kırmızı olmalıdır.
6- Pulları ete yapışık olup dökülmemelidir.
7- Esnek olmamasına özen göstermek gerekir.
8- Suya atıldığı taktirde suyun dibine çöküyor olması gerekir.

Bu şekilde vitamini ve besin değerleri ölmemiş olacaktır. Hem de daha fazla lezzet ve tat almış olacağız. Bu hususta en çok D vitamini içeren Sardalya, Uskumru ve Somon tüketmeye özen gösterilmelidir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir