Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Kısaltılmış adı DASK’la tanınan, Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından düzenlenen ve yürütülen zorunlu deprem sigortası, risk altında olan Türkiye coğrafyası içerisinde yaşayan insanların, deprem kuşağında tetiklenmeler sonucunda, alacakları hasardan kaynaklı sıkıntıların, önüne geçen bir uygulamadır.

Deprem Bölgesi Türkiye ve Zorunlu Deprem Sigortası

Zorunlu deprem sigortası, Türkiye gibi depremin birinci derecede etkilediği bir ülke için, oldukça önem taşımaktadır.

deprem sigortası

deprem sigortası

Zorunlu deprem sigortası ihmal edilen konulardan biri olarak ortaya çıkar. Günümüzde hala ciddiye alınmadığı ve gereken önemi kazanmadığı görülür.

Oysa ki yakın tarihlerde deprem dolayısıyla yıkılan konutlar, ihmal edilen imar çalışmaları dolayısıyla yüksek oranda can kayıpları yaşanmıştır.

Hayatta kalan bir çok insan için ağır travma izleri bırakan deprem, kimileri için hala sıradanlığını korumaktadır.

zorunlu deprem sigortası

zorunlu deprem sigortası

Doğal afetlerden biri olan depremin, doğru düzenlemelerde risksiz ve zararsız atlatılması mümkün olduğu gibi, zorunlu deprem sigortasıyla kişilerin kayıplarından kaynaklı zararlarının önüne geçilebilir.

Zorunlu deprem sigortasıyla kişilerin evlerini güvence altına almaları, mağdur olmamalarını sağlayacaktır. Düşük ücretli, zorunlu deprem sigorta poliçesi sayesinde kişiler kendini daha güvende hissedecek ve evlerini teminat atlına almış olacaklardır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir