Yeni Doğmuş Bebek Nasıl Yıkanmalıdır?

Yeni doğan bebek bakımı son derece dikkat isteyen bir konudur. Henüz kemik ve kas yapısı tam olarak gelişmemiş olan yeni doğmuş bebekleri yıkarken de azami özen ve dikkat göstermek gerekir.

bebek

bebek

Yeni Doğmuş Bebek Nasıl Yıkanır?

Yeni doğmuş bebekler için özel olarak hazırlanmış olan küvetin içine bebeği yerleştirmeden önce bebeğin başını kolunuzun üzerine yerleştirin ve sırtını da kolunuzla destekleyin. Bebeği küvete yerleştirdikten sonra küvetin içine hazırlamış olduğunuz ılık su ile bebeğin tüm vücudunu ıslatın. Bebek teni için uygun yumuşaklıkta bir sünger ya da bez yardımı ile bebeğin vücudunu şampuan ile yıkayın.

bebek bakımı

bebek bakımı

Bebeğin ön tarafını yıkadıktan sonra arka tarafını çevirin. Bebeği çevirirken dikkat edin, elinizden kaymasın. Sırtını da şampuan ile yıkadıktan sonra başını yıkayın.

bebekler

bebekler

Bebeğin başını yıkarken kulaklarına ve ağzına su kaçırmamaya özen gösterin. Suyu yavaş yavaş dökün ki bebek nefes alabilsin. Başını da yıkadıktan sonra bebeğin tüm vücuduna su dökerek durulayın ve hazırlamış olduğunuz havluya sararak bebeği kurulayın.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir