Vitamin Dolu Enginarı Pişirmenin Yolları

Türk mutfağa gerek bulunduğu coğrafi konumu gerekse de lezzetleri bakamından son derece dikkat çeken bir ülke özelliğine sahiptir. Özellikle sebze yemekleri sağlıklı yaşamı felsefe haline getiren insanların tükettiği yiyecek olmuştur. Sebze yemekleri içerisinde en çok talep gören yiyeceklerden birisi Enginar olmuştur.

enginar

enginar

Enginar yapı olarak lif içerdiği için tok tutma özelliğine sahiptir. Bahar aylarında taze olarak tüketebileceğiniz enginar, düzenli olarak tüketilmesi durumundan insanın gerekli vitamin ihtiyacının karşılanmasını sağladığı gibi, antioksidan özelliği sayesinde vücudun daima savunmalı hale getirir. Bu durumda hastalanma riskini azaltır. Enginar gerek çiğ olarak gerekse de pişmiş olarak tüketilir.

Enginarın Faydası

Enginar’ın pişirilmesinde ise belirli sırlar vardır. Buna göre öncelikli olarak çevresinde bulunan sert kabuklar soyularak, orta kısmında bulunan çanak şeklindeki yer yemek olarak tüketilir. Enginarı çevreleyen yeşil yapraklı kısım ise çay üretiminde kullanılır. Enginar özellikle böbrek hastası kişiler tarafından sıklıkla üretilmesi gereken besindir. Zeytinyağlı olarak sofralara konulan enginar, havuç ve patates konularak servis edilir.

zeytinyağlı enginar

zeytinyağlı enginar

Besin değeri çok yüksek olan enginar içerisine iç bakla ve dereotu kullanılarak servis edilir. İç bakla ve dereotu ile kullanılması kolesterolü kontrol altına alır. Enginar denilince akla iki şey gelir. Birincisi limon ikincisi ise havuçtur. Her yaş grubu tarafından sevilen lezzet, kuşbaşı etle birlikte de kullanılarak çok harika bir yemek yapılır. Enginar Ege bölgesinde çok yaygın olarak tüketilip, bazen yaprakları ile pişirildiği yer bulunur.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir