Uzay Battaniyesi Hayatta Kalmanıza Yardımcı Olabilir mi?

Görünüşte çok ince ve hafif olan bu icadın vücudu sıcak tutabildiğine inanmak zor, fakat NASA uzay teknolojisinden türetilen ve Güneş battaniyeleri, mylar battaniyeleri veya acil durum battaniyesi olarak da bilinen bu örtüler, dağcılardan astronotlara, afetzedelerden cerrahlara kadar herkes tarafından kullanılıyor.

termal battaniye

termal battaniye

Uzay Battaniyesi İlk Yardım Kitinizde Neden Olmalı?

Üreticiler bu malzemeyi çok ince bir plastik film üzerine alüminyum kaplayarak yarattılar, ancak bu alüminyum folyo görünümlü şey bakkaldan aldığınız mutfak malzemelerinden farklı özellikler taşıyor. Yüksek teknoloji ile elde edilen malzeme ince, esnek ve termal yansıtıcıdır, yani sizi gerçekten sıcak tutar. Battaniyenin şekline bağlı olarak, ısıyı yansıtabilir, ısıyı tutabilir ve enerjiyi korumak için vücuda yardımcı olur.

NASA’nın ilk olarak Skylab’ı soğutmak için kullandığı yöntem, ısı için sadece fantezi bir kelime olan kızılötesi enerjiyi yeniden yönlendirmeye yardımcı olur.

uzay battaniyesi

uzay battaniyesi

Isıdan korunmak için çalıştıklarında, uzay battaniyeleri de ısınmayı önlemek için çalışırlar. Kullanıcının vücut ısısını giyene doğru yansıtabildikleri için bu battaniyelerin çok sayıda kullanım potansiyeli vardır.

Herhangi bir ilk yardım kitinin önemli bir parçası olan uzay battaniyeleri sadece sıcak tutmaktan çok daha fazla yararlar sağlar. Bununla birlikte, sıcak tutmak her türlü hayatta kalma veya macera durumlarında öncelikli olmak zorundadır. Uzay battaniyeleri ile ilgili en yararlı şeylerden biri, hafifliği, çok az yer kaplaması ve çok fazla maliyetli olmamalarıdır. Tipik bir uzay battaniyesi 20 TL’nin altındadır ama sağladığı fayda paha biçilemez!

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir