Uykusuzluk Sorunu Yaşayanlar için Öneriler?

Uykuya dalmakta güçlük çekiyor, yetersiz ve düzensiz uyku uyuyorsanız bağışıklık sistemi rahatsızlıklarından dolayı hastalanabilirsiniz.

Uyku sorunlarınızı halledebilmek için öncelikle kendinize bir saat belirleyin ve her gün o saat aralığında uyumaya çalışın. Her gün düzenli olarak aynı saatlerde yatıp kalkmaya başlarsanız vücudunuz dengesini sağlamaya başlayacaktır.

uyku

uyku

Geceleri uyumadan en az 4 ile 5 saat önce yiyecek ve içecek tüketimini kesmelisiniz. Özellikle çay, kahve ve kola gibi kafeinli içecekler uykuya dalmanızı oldukça fazla zorlandırabilecek içeceklerdir.

Uyumadan Önce Stresten Uzak Durun

Yatak odanızı her zaman ferah tutmaya çalışın. Pamuklu pijamalar ve nevresim takımları kullanın. Havasız ve kasvetli olan mekanlarda uyumanın zor olduğunu ve uykunun kalitesinin düştüğünü unutmayın.

uykusuzluk

uykusuzluk

Gün içerisinde yaşadığınız sıkıntılarınızı düşünmemeye çalışın. Yatağa girdiğiniz andan itibaren yalnızca uykuya odaklanın. Sorunlarınızı çözmek için daha ideal saatler bulun ve bu saatin uyku saati olduğunu kendinize hatırlatın.

Uzun süre boyunca uyku sorunları yaşadığınızı düşünüyorsanız ve hiçbir şekilde bu sorunlarınızı çözemiyorsanız kronik uyku rahatsızlığınız olabilir. Bu tür durumlarda ise mutlaka uzman bir doktora gitmelisiniz.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir