Utangaçlık Duygusu

Utangaçlık durumu, kişinin yapısında bulunan bir durumdur. Kişinin içsel bir davranışıdır. Toplumdaki birçok insan utangaç olduğundan dolayı, hayatlarındaki birçok fırsatı kaçırabilirler. Utangaç olan bir insan, toplum karşısında kendisini iyi bir şekilde ifade edemez.

İş dünyasında mesleğinde iyi olup da, kendisini gösteremeyen ve sunum yapamayan birçok kişi, kariyer fırsatlarını kaçırır.

Utangaçlık duygusu bazı zamanlarda işe yarar. Kişinin yapması halinde kendisine ve çevresindekilere zarar verecek davranışlardan, kaçınmasını sağlar.

Utangaçlık Duygusu Nasıl Yenilir?

Utangaçlık Duygusu

Utangaçlık Duygusu

Utangaçlık duygusunu yenmenin en etkili yollarından bir tanesi, sosyalleşme olgusudur. Sosyalleşme, en yakındaki kişilerden başlayarak, daha çok kişi ile temas halinde olma durumudur.

Utangaçlık duygusunu birçok insan kolay bir şekilde yenemez. Bu duygunun yenilmesi için, psikolojik yardıma ihtiyaç vardır. Psikolojik yardım, arkadaş çevresinden ya da uzman bir psikologdan edinilebilir.

Utangaçlık duygusu, karşıdaki kişilerin verdiği tepkilere göre yenilebilir. Karşıdaki kişilerin, utangaç olan kişileri, sürekli olarak cesaretlendirmeleri ve birçok durumda teşvik etmeleri gerekir.

Kişisel etkileşimin devamı ve etkili bir şekilde kullanılması halinde, utangaçlık duygusu yenilebilir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir