Temel Reisi de Yalancı Çıkardılar

Temel Reis olarak bildiğimiz Popeye, 3 Temmuz 1932’de başlayan çizgi film şeridinde bir avuç ıspanağı yiyordu. Denizci adam açıkça konuşmasa da yaptığı eylemler de anlatmak istediği “ıspanak iyi bir güç kaynağıdır” idi ve on yıllar sonra demir içeriği olduğu varsayılan ıspanak için ebeveynler ısrarla “ıspanak yersen Temel Reis gibi güçlü olursun” diyordu.

temel reis

temel reis

Ispanaktaki Yüksek Demir İddiası Nereden Çıktı?

Kesin olan bir şey var ki, yaşam boyu başarı ödülü olsa, ıspanak mutlaka başta koşuyor olacaktı. 1400’lü yıllara gelindiğinde birçok Avrupa menüsünün temel dayanağı olan ıspanak, Asya’da yol almıştı. Bugün, yemeğinden salatasına kadar her alanda dünya çapında yenilen çok yönlü bir yeşil var. Ispanak bir besin gücüdür, üzerinde yüksek seviyelerde B ve C vitaminleri, ayrıca beta-karoten (vücudun A vitamini haline dönüştüğü) ve lutein gibi antioksidanlar bulunur. Ispanak ayrıca magnezyum ve çinko da dahil olmak üzere iyi bir mineral kaynağı, ancak ıspanak ne yazık ki gerçekten iyi bir demir kaynağı değil.

ıspanak

ıspanak

Bu yapraklı yeşildeki demir miktarı üzerine tartışmalar 1972’de bir beslenme uzmanı tarafından yapılan bir raporda yer alıyor. Profesör Arnold Bender, 19. yüzyıl Alman araştırmacılarının ıspanağın demir içeriğini yanlış pozisyona koyarak ıspanağın demir oranını 10 kat arttıracak bir hata yaptığını belirtti. Ispanağın, diğer yaygın sebzelere göre daha fazla demir içermediğini anlatan hikayenin akabinde gerçek dışı iddiaların yer aldığı makaleler, Kriminolog Mike Sutton tarafından titizlikle araştırılan bir yanlış olduğu ispatlanıncaya kadar, tıp dergileri, ders kitabı ve popüler kültürde 30 yılı aşkın bir süredir gerçek olarak sürüyordu.

Sutton, bu Alman araştırmacıların bile asla var olmadığı sonucuna vardı. Bir asparagas ve popeye çizgi filmi yıllarca ıspanakta yüksek demir olduğuna inanmamızı sağlamıştı.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir