Soğuk Suyla Duş Almanın 10 Yararı

İnsanlar günlük ya da haftalık olarak temizlenmek amacıyla banyo yaparlar. Özellikle yaz aylarında birçok insan soğuk duş alarak vücudunu zinde tutmaya çalışırlar. Soğuk duşun insanlara sağladığı sayısız fayda vardır. Özellikle soğuk duşla ilgili bazı dünya ülkeleri turizm kurmaktadır. Soğuk duşun bilinen 10  faydası vardır. Bu faydalarından birisi öncelikli olarak bağışıklık sistemini güçlendirmesi olmuştur.

duş almak

duş almak

Soğuk duş almak grip nezle ve enfeksiyona karşı koruyucu etki sunar. Soğuk duş almak kişinin kan dolaşımını iyileştirir. Bu durum sağlık için çok önemlidir. Soğuk duş almakla birlikte kan damarları daralır. Daralama da kan akışını hızlandırır. Kan dolaşımı iyi olduğundan dolayı bütün vücut sistemleri  daha iyi çalışır.  Soğuk duş almanın üçüncü faydası vücut sıcaklığını düzenlemesidir.

 Soğuk Su Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Soğuk duşun insan sağlığına faydalarından dördüncüsü metabolizmayı hızlandırır ve kilo verdirir. Kahverengi yağ hücreleri, beyaz yağ hücrelerini enerji üretiminde sıklıkla kullanılır. Soğuk su ile duş almak kişide biriken negatif enerjiyi yok eder ve depresyonu azaltır. Duş tercihinde soğuk suyu kullanmak lenf sisteminin güçlenmesine neden olur. Böylelikle atık madde vücuttan atılımı kolay olur.

soğuk duş

soğuk duş

Soğuk duşun bilinen on faydasından 7’ncisi nefesi derinleştirmesidir. Nefesinizde yaşanan derinliği kısa sürede hissedebilirsiniz.  8’nci faydası cildi ve saçı sağlıklı tutmasıdır. Sıcak su saçın canlılığının kaybolmasına neden olurken, soğuk su parlattır ve sağlam duruş sağlar. Soğuk suyun dokuzuncu faydası enerji ve canlılığın artmasını sağlamak olurken, 10’ncu faydası ise hormon üretimini artırmasıdır.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir