Ciltte Ölü Hücrelerin Temizlenmesi ve Sağlık Açısından Önemi

Ciltte ve vücutta meydana gelen ölü hücrelerin temizlenmesi normal vücut temizliğinden faklı birçok tarafları vardır. Dolayısıyla normal temizliği biraz daha ileriye götürmek gerekmektedir. Böylece ölü hücreler cilt üzerinden alınmış olacaktır.

Esasında cilt bakımının en önemli işlemlerinden biri olan ölü hücrelerin temizliği uygulama bakımından en az yapılan bir temizliktir. Bu sayede cilt dokusu yenileni ve gençleşir. Bununla birlikte canlılığını ve rengini korumuş olur.

cilt bakımının faydaları

cilt bakımının faydaları

Bakımı yapılan cilt daha pürüzsüz olur. Göze daha şeffaf görünür. Rengi daha açıktır. Renk yüzün her yerinde aynıdır. Gözenekler daha küçülür ve nefes alırlar.

Bu temizliğin bir başka önemi de şudur; kuru sert yüzey hücreleri giderildikten sonra üst deri nemlendiricileri daha kolay kabul eder. Piyasada kaliteli ve güvenilir olan ölü hücre gidericileri bulunmaktadır, bunlar losyon jöle, krem ve bazen de ince kum taneleri gibi gözle görülen kazıyıcı gibi ürünler de olabilir.

ölü hücreler

ölü hücreler

Genç ciltler ılık suda ıslatılıp sıkılmış bir set havlu ile hafifçe ovulmakla bu ölü hücrelerden kurtulabilirsiniz. Daha yaşlı ciltler için güçlü gidericiler kullanmalısınız. Bunu için hazır bir hücre giderici, yüz fırçası, sünger, yâda yumuşak bir kese kullanmak seklinde olabilir. Aslında bu hazır bir deri soyma işlemidir. Haftada bir yapılmalıdır. Cildiniz çok pullanıyorsa haftada iki defa yapmalısınız. Cilt kusurlarından ve yaşlanma belirtilerinden kurtulmanın en sağlıklı yoludur. Daha da ileri seviyede ise uzman hekimler başvurmalısınız.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir