Rutubet Nasıl Engellenir?

Evlerde sıklıkla meydana gelen ve rahatsızlık veren durumlardan birisi de rutubet problemidir. Bu problemin önüne geçmek amacıyla birtakım önlemler alınabilir. Örneğin rutubetin giderilmesi için duvarlarda sızıntıya neden olan çatlak ve deliklerin olup olmadığı kon trol edilmeli, şayet böyle bir durum varsa kapatılmalıdır. Isı yalıtımı evlerde rutubetin giderilmesi açısından önemli bir detaydır. İç cephe, dış cephe mantolama, alçı levha duvar, ısı yalıtım boyası gibi uygulamalar duvarların iç kısmında ısı kayıplarını en aza indirecektir. Bu şekilde rutubetin önüne geçilebilir.

rutubet

rutubet

Yalıtım problemlerinden ortaya çıkan tavan ve duvardaki ısı farklılıkları rutubetin ortaya çıkışını tetikler. Yalıtımda oluşan bu tür problemler tespit edilip düzeltilmelidir. Ayrıca yalıtımla beraber ortamdaki nem oranının kontrol altına alınması da önemlidir. Bunun için rutubetin hissedildiği yerlerde çamaşır kurutulmamalı vey mutfakta yemek yapılırken aspiratör açılmalıdır. Bu şekilde nem tahliye edilecektir.

rutubeti engellemenin yolları

rutubeti engellemenin yolları

Banyo ve Odaları Düzenli Olarak Havalandırın

Odaların havalandırılması, özellikle banyo havalandırılması çok önemlidir. Odaların düzenli havalandırılması havadaki nem oranını dengeleyeceğinden rutubet probleminin de önüne geçilebilir. Rutubetin gözlemlendiği odalardaki fazla nem klima ya da cihazlar ile giderilebilir. Özellikle dar bir bölgede rutubet var ise bir kap karbonat veya kedi kumu gibi yardımcı etkenler koyularak fazla nemin önüne geçilebilir.

Rutubetli bölgeler sirke veya çamaşır suyu ile silinmelidir. Bu tür işlemler rutubet oluşumunu yavaşlatan etkenlerdir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir