Dekorasyonda Renklerin Önemi

Renklerin ruh halini etkileme yetenekleri birçok bilim insanının araştırmasında ispatlanmıştır. Renklerin bu özel yetenekleri yalnızca daha iyi bir ruh haline geçilmesine değil aynı zamanda estetik algının tatmin olmasında da büyük bir rol üstlenir. Özellikle iç dekorasyonda özen gösterilen renklerin seçiminde vurgulanmak istenen duygu baz alınmalıdır. Restoran, kafe gibi işletmelerde belli konseptler vardır. Genelde küçük işletmelerde canlı renkler kullanılır. Bunun sebebi dikkati toplama isteğidir. Ancak biraz daha büyük işletmelerde antipati yaratmaması adına sıklıkla açık tonlu yumuşak renkler kullanılır.

dekorasyon önerileri

dekorasyon önerileri

Ortamın enerjisinin yüksek olması, hareketli bir yer olduğuna dikkat çekmek istenirse kırmızı, turuncu ve mavinin çarpıcı tonları tercih edilebilir. Kırmızı hem romantizmin hem iştahın hem de sıcaklığın bir simgesi olduğu için dikkatleri çekme ve harekete geçirme açısından eşsizdir. Mekanın daha sohbet ve keyif odaklı olabilmesi için yeşilin hakiye kaçan tonlarını, nude tonları tercih edilebilir ya da farklı renklerin pastel tonları kullanılabilir.

renkli dekor

renkli dekor

Ev Dekorasyonunda Hangi Renkler Kullanılmalı?

Ev dekorasyonunun klasik iç mekan dekorasyonundan ayrılmasının sebebi biraz daha kişisel olması ve alanın işletme alanlarına nazaran çok daha küçük olmasıdır. Dar alanların geniş gösterilmesi isteniyorsa ilk üstünde durulması gereken konu renklerin oldukça açık tonları olması gerektiğidir. Dekoratif dokunuşlar için duvarlardaki kolonların ya da direkt ışık alan duvarların koyu renkler ya da tok tonlar tercih edilmesi şık bir görünüm yaratmaya yardımcı olur.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir