NASA’nın Uçan Dairesi Parçalandı!

NASA yine başaramadı, umutlar yine suya hatta bu kez okyanusa düştü! Mars gezegenine yapılması planlanan yolculuklar için gün sayılıyordu.

nasanın uçan dairesi

nasanın uçan dairesi

Ancak bu yolculuklarda kullanılması için aylardır süren bir tasarımla hazırlanan nasanın uçan dairesi yine başaramadı. İkinci defa kızıl gezegen Mars’a yapılması planlanan yolculuk hayallerinin suya düşmesi NASA’da büyük bir hayal kırıklığı yaşattı.

NASA Vazgeçmiyor!

Aslında Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından geliştirilen bu uçan dairenin tasarımı geçtiğimiz yıl tamamlanmıştı. Onlarca farklı konuda yüzlerce testten geçirildikten sonra uçan dairenin kızıl gezegen Mars’a sorunsuz bir şekilde ulaşabileceğine dair rapor verilmiş ve büyük bir heyecanla uçan daire yola çıkmıştı. Uçan daire yola çıktıktan kısa bir süre ise yere çakıldı.

nasanın uçan dairesi

nasanın uçan dairesi

Neden böyle bir sorun yaşandığı üzerine yapılan araştırmalar tamamlandı ve bir yıl sonra uçan daire yeniden havalandı. Fakat sonuç yine hüsran oldu. Hawai’de yapılan deneylerin ardından uçan daire Pasifik Okyanusu üzerinden havalandı. Kısa bir süre sonra okyanusa çakıldı. Fakat NASA vazgeçmiyor. Önümüzdeki yıl yeni bir deneme daha yapılması planlanıyor.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir