Lohusalıkta Sağlık

Lohusalık kadınların hayatında yaşadıkları en hassas dönemlerden biridir. Hassastır çünkü hem fiziksel olarak hem de psikolojik anlamda değişimler yaşarlar. Bu dönem doğumdan sonraki 6 hafta süresi boyunca devam eder. 42-45 gün arasında değişen bu süreç aslında kadının doğumdan sonra organlarının da toparlanması ve kendini fiziksel anlamda eskisi gibi hissetmesine yarar.

Lohusalık Dönemi Neden Önemlidir?

Lohusalığın önemi her anlamda büyüktür. Çünkü kadının psikoloji ve fizyolojisi derken, olayın birde sağlık kısmı vardır. Lohusalıkta sağlık bir yeni doğum yapmış bir anne için çok önemlidir çünkü bu dönemde en ufacık şeylerden bile enfeksiyon kapma riski vardır. Hatta bazen bu riskler öyle büyür ki, annenin hayatını tehlikeye sokacak boyutlara varabilir. Bu nedenle lohusalık döneminde annelerin kendine çok özen göstermesi, vücut temizliğine dikkat etmesi ve enfeksiyonlara karşı tedbirli olmasında fayda vardır.

lohusalık'ta sağlık

lohusalık’ta sağlık

Lohusalık da kendi içinde bölümlere ayrılır. Örneğin doğumdan sonraki ilk 24 saat çok erken lohusalığı ifade ederken, ilk 1 hafta erken lohusalığı, geriye kalan süre de geç lohusalık diye ifade edilen bölümü kapsar. 6 hafta geçtikten sonra annenin üreme organları normale döndüğü için emzirmiyorsa hemen bu dönemde adet görmeye başlar. Ancak emziren bir anneden bahsediyorsak, bu sürecin normale dönmesi 6 ayı bulabileceği gibi biraz geçebilir de. Özellikle bu süreçte enfeksiyon riski daha fazla olduğu için annelerin lohusalık dönemini atlatana kadar aşırı hassas davranmalarında fayda vardır.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir