Koruyucu ve Önleyici Hekimlik

İnsan sağlığından daha önemli bir şey var ise bu; hastalık gelmeden hastalığı önleyici tedbirler alma durumudur. İnsan hastalığından belki de umacağı tek şey hastalığının geçmesidir. Bazı hastalıklar kalıcı olabilir ve bazıları ölümcül sonuçlar doğurabilir. Koruyucu hekimlik, tanımı ve amacı gereği, hastalık gelmeden hastalığı önlemek için gereken tedbirlerin alınması hakkında yapılan çalışmalar ve bulgulardır.

koruyucu hekim

koruyucu hekim

Hastalanmadan Önleminizi Alın

En basit haliyle bir hastalığın önüne geçmenin birden fazla yolu olabilir. Bunlardan birisi tedavisi ve tanısı belli olan hastalıklara karşı alınan önlemlerdir. Mesela soğuk algınlığına yakalanmamak için; terli su içmemek, soğuk hava koşullarında vücudu saran sıkı kıyafetler giymek, beslenmeye dikkat etmek bunlar arasında sayılabilir.

koruyucu hekim

koruyucu hekim

İleri seviyede önlem alma durumlarından bir tanesi de; her ay ya da düzenli aralıklarla doktor kontrolünden geçmek olacaktır. Unutulmamalıdır ki tüm önlemlere rağmen insan yine de hasta olabilir. Bu durum gayet normaldir. Ama bu durum önlem alamamayı gerektirmez.

koruyucu hekim

koruyucu hekim

Tedavisi ve tanısı belli hastalıklardan, bilmediğiniz ve tanısı ancak uzman doktorlar tarafından yapılabilen hastalıklara kadar, önleminizi almanız gerekir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir