Kefir İçeceğinin Bilinmeyen Faydaları

Kefir yalnızca ülkemiz üzerinde değil dünya üzerinde de uzun yıllardır sıklıkla tüketilen, sütün mayalanması ile elde edilen sağlıklı probiyotik bir içecek olmaktadır. Kefiri tek başına ya da içine meyve ilave ederek tüketebilir, yaptığınız pasta ve kek gibi de hamur işlerinde süt yerine kullanmanız mümkündür. Faydalarının ise saymakla bitmediği kefir, düşük kalorili oluşuyla diyet ve spor yapanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Oldukça uzun bir dönemdir Kuzey Kafkaslar’daki insanların hastalıklarının tedavi edilmesi için kullanılan kefir, seneler sonra da dünya genelinde meşhur bir hale gelmiştir. Günümüzde ise hemen hemen bütün Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da da üretimi yapılan kefirin ülkemize ilk defa gelişi ve ambalajlı bir şekilde üretimi de 80’li yıllara dayanmaktadır. Kefir probiyotik olmasının yanı sıra çoğunlukla da sağlıklı beslenen, düzenli bir şekilde spor yapan ve diyet yapan kişilerin de tüketmekte olduğu bir gıdadır.

Kefirin ise birbirinden farklı pek çok faydası bulunmaktadır. Kefirin bilinmeyen faydaları da aşağıdaki gibidir;

Tansiyonu Dengeleyerek Kalbi Korur

Kefir içerisinde yer alan bakteriler, aynı kolesterol düşürücü olan ilaçlar gibi çalışarak kandaki kolesterol düzeylerinin de dengelenmesini sağlamaktadır. Bunlara ek olarak da hipertansiyon hastalarında ve gün içinde tansiyon düşüklüğü, yorgunluk, halsizlik ve göz kararması şikayetlerinde bulunan kişilerde tansiyonun dengelenmesine ve bu sorunların da ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Tüm etkileri sayesinde kefir, kardiyovasküler hastalıklara da karşı olarak önemli bir koruma sağlamaktadır.

Cilde İyi Gelir

Kefir cildin nem dengelerini sağlayarak, yaşlanmaya bağlı olan cilt sorunlarının geciktirilmesinde de etkili olmaktadır. Cildin daha temiz ve parlak bir görüntüye sahip olmasını da sağlıyorken aynı zamanda yara ve yanıkların da hızla iyileştirilmesine, egzama gibi dermatolojik hastalıkların hızla tedavi edilmesine de yardımcı olmaktadır. Bunların yanı sıra aynı zamanda da saç ve tırnakların kırılmadan ve kopmadan sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasını da sağlar.

Beyinsel Gelişimi Arttırır

Düzenli olarak kefir tüketen çocukların zeka, dil gelişimi ve bilişsel fonksiyonların geliştirilmesinde artış olduğuna dair bilimsel çalışmalar da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra aynı zamanda yetişkinlerde gün içinde tükettikleri kefir ile halsizlik, yorgunluk ve uyku hali gibi sorunların da önüne geçebilmektedir. Yoğun çalışan kişilerde ve sınavlara hazırlanmakta olan çocuklarda da konsantrasyonu arttırmaktadır.

Dünya genelinde oldukça sıklıkla kullanılan kefirlerin bilinmeyen faydaları ise bu şekildedir. Hatta daha bunun gibi birbirinden farklı pek çok faydası da bulunmaktadır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir