Kahvenin Vücudumuza Etkileri

Dünyada en çok tüketilen içeceklerden biri olan kahve vücudumuzu olumlu ve olumsuz birçok yönde etkiler.  Bu günlerde bu etkiler bilim adamları tarafından sıkça tartışılsa da kahvenin bazı etkileri herkes tarafından kabul edilmiş vaziyette.

İşte Kahvenin Bilinmeyen Faydaları

Günde 1-2 fincan kahve içenlerin içmeyenlere oranla depresyondan uzak ve stressiz bir hayata sahip oldukları düşünülüyor. Kahvenin içeriğinde bulunan klorojenik, kinin ve magnezyumun insan ömrünü uzattığı bile düşünülüyor.

kahve

kahve

Kahvenin metobalizmayı hızlandırıcı etkisi var. Zayıflamak isteyenler için bir seçenek olan kahvenin kavrulmamış şekilde tüketildiğinde ise içeriğinde bulunan niasin sayesinde cildi güzelleştirdiği, nem dengesini sağladığı düşünülüyor.

Yapılan araştırmalarda günde bir fincan düzenli kahve tüketenlerin karaciğerde meydana gelen bir hastalık olan sirozu önlemede yardımcı olduğu ve karaciğer yağlanmasının da önüne geçtiği görülüyor.

Kahve içmek mutlu ediyor. Kahve ayrıca vucuttaki noradrenalin üretimini harekete geçirerek depresyonu engelleyerek, mutlu olmayı tetikliyor. Depresyonunda bu şekilde oluşmasına imkan vermiyor.

kahve içmek

kahve içmek

Kahve parkinsona iyi geliyor. Düzenli kahve tüketen kişilerde parkinson riski azalıyor, vücuttaki kaslarda oluşan titremeler ve kas sertleşmelerinde azalmalar oluyor. Bazı araştırmalar kahvenin Alzheimer hastalığının da önüne geçtiğini ortaya koyuyor.

Ancak her şeyde olduğu gibi kahve tüketiminde de aşırıya kaçmamak gerekiyor. Yeterli ve uygun miktarda tüketilen kahve vücut için faydalı olmakla birlikte birçok hastalığın önüne geçmemizde yardımcı oluyor. Kahve tüketimini artırmak ve gereğinden fazla içmek ise su kaybına neden oluyor.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir