Hamilelik Döneminde Anne Adayları Nasıl Beslenmeli?

Anne olmak, gebelik, kendine ve eşine benzeyen bir canlıyı dünyaya getirmek her kadın için hayatının en önemli sürecidir. Bebeğin fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak dünyaya gelebilmesindeki etkenlerden en önemlisi annenin gebelik sürecinde dikkatli beslenmesidir.Hamilelik döneminde anne adayları nasıl beslenmeli?  Anne adayının gebelik başlamadan önce düzenli olarak demir ve folik asit alması uzmanlar tarafından öneriliyor.

hamilelik

hamilelik

Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesi, lifli veya tam buğday unundan yapılmış ekmeklerin tercih edilmesi, yeterli miktarda et, balık, tavuk ve yumurtadan protein alınması unutmamalıdır. Haftada 2-3 defa kuru baklagil tüketilmelidir.Gebelikte sık sık bunaltı ve kusma nedeniyle vücutta kaybolan sıvıdan dolayı anne adaylarının bol miktara sıvı alması gerekmektedir.

Gebeler beslenirken nelere dikkat etmeliler?

Aldıkları gıdaların taze olup olmadığına dikkat etmeliler. Öğünleri sıklaştırmalı, porsiyonları küçültmeliler. Aşırı yağlı, baharatlı, kalorisi yüksek besinlerden kaçınmalılar. Öğünlerde çeşitliliğe önem vermeliler bu sayede ihtiyaçları olan protein, vitamin ve mineralleri karşılamakta zorluk çekmezler.

hamilelik

hamilelik

Hamilelik ve emzirme sürecinde annelerin asla alkol almaması gerekmektedir. Sigara içen anne adaylarınınsa içmemesi eğer sigaradan vazgeçemiyorsa bunu en aza indirgemelilerdir. Daha ayrıntılı bilgi için ise “Gebelik ve Annelik” adlı siteyi ziyaret etmelisiniz.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir