Çuha Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Birçok değişik renkten oluşan ve oldukça güzel bir görünümü olan Çuha çiçeği, süs bitkilerinin ortak adıdır. Genelde belediyelerin uyguladığı, şehre estetik ve güzellik katmak amacıyla  park ve bahçe süslemelerinde kullanılan bir çiçek türüdür.

Çuha Çiçeğinin Ekilmesi ve Özellikleri

Genelde soğuk yerlerde yetiştirilebilirler, çok sıcağa dayanıksızlardır. Evinde Çuha çiçeği yetiştirmek isteyenlerin çiçeği, 24 derecenin altında olan bir odada bulundurması gerekir.

Özellikle güneşin direk girmediği serin ve hava alan bir odada olması bitkinin ömrünü uzatır. Fakat buna rağmen çuha çiçeklerini evde yetiştirmek oldukça zordur.

çuha çiceği

Çuha çiçeği tohumları, Mayıs ayının sonlarında toprağa ekilmelidir. Tohumların üzeri tam olarak bastırılmamalı ve aralarında yaklaşık olarak 20’şer cm boşluk bırakılmalıdır.

Çiçeğin daha iyi ve hızlı gelişmesi bulunduğu mevsime bağlıdır. Bu yüzden, yaz döneminde dinlenmeye geçen çuha çiçeği, sonbahardan itibaren çimlenmeye başlar ve sıcaklık derecelerine göre rengini belirler.

çuha çiceği nasıl yetişir

çuha çiceği nasıl yetişir

Çuha çiçeğinin en iyi yetişeceği toprak türü ise, Torf ile zenginleştirilmiş olan hafif yapılı topraktır. Ayrıca çuha çiçeği, suya çok ihtiyaç duyar ve sürekli nemli tutulması gerekir.

Yaz mevsiminde günde en az iki kere sulanmalı, kışın ise çok fazla sulama yapmaktan kaçınılmalı ama susuz da bırakılmamalıdır. Çiçeğin sulama miktarı hep aynı olmalı bir farklılık ortaya çıkmadığı sürece bu rutinde gidilmelidir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir