Hamilelik Çatlakları Nasıl Oluşur?

Hamilelik çatlakları doğum yapan bayanların, doğumdan sonraki kâbusları gibidir. Doğumun yan etkilerinden bir tanesidir. Ailede herhangi bir akraba; anne, abla ya da kız kardeş gibi kişilerin hamileliğinde görülmüşse, kişide de karşılaşma oranı yüksektir.

Hamilelik çatlakları estetik bir problemdir ve doğumdan sonra bu çatlaklar, karın bölgesinde meydana gelen sarkmalar ile beraber belirgin bir şekilde görünür.

hamilelik çatlakları

Cildi hassas, teniz beyaz olan hamile kişilerde de sıkça görülen bir durumdur. Hamilelik çatlakları, birden fazla doğum yapan kişilerde ve ani kilo değişimi gösteren kişilerde de sıkça görülen bir durumdur.

Ne Yapmalı?

Hamilelik süresi boyunca yapılacak en önemli iş, beslenme düzenini korumaktır. Özellikle sıvı tüketimine dikkat etmek gerekir.Alınacak önlemlerden bir tanesi de, doktorunuza danışarak çatlaklar için bir krem temin etmektir.

çatlak tedavisi

Ya da evde kendinizin hazırlayacağı; badem yağı ve kakao yağı ile de masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Ama bu yağlara karşı alerjisi olanlar kullanmamalıdır.Karın bölgesine düzenli olarak, masaj yapmalı ve hamilelik boyunca egzersiz yapmalısınız.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir