Duvar Kâğıdı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Son yıllarda dekorasyonun vazgeçilmez unsuru haline gelen duvar kâğıdı, artık birçok evin ve ofisin temasını belirliyor. Bu yüzden duvar kâğıdı alınırken birçok şeye de dikkat etmek gerekiyor.

duvar kağıdı seçimi

duvar kağıdı seçimi

 

Fakat bu, göründüğü kadar kolay bir iş olmadığı için hevesle başlanan duvar kâğıdı seçimi hayal kırıklığı ve kafa karışıklığıyla son bulabiliyor. Bu yüzden duvar kâğıdı seçerken bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

 

Duvar Kâğıdı Seçiminde Planlama ve Araştırmanın Önemi

 

Duvar kâğıdı almaya gitmeden önce sağlıklı bir planlama yapan kişi, işini kısa sürede ve sorunsuz halletme şansına sahip olur. Bunun için ilk olarak kaplama yapılacak yerin ölçüsü alınmalı ve o ölçüye göre fiyat araştırması yapılarak bütçe belirlenmelidir.

duvar kağıdı

duvar kağıdı

 

Her duvar kâğıdının özelliği aynı değildir. Bazıları kısa ömürlüyken bazıları ise, dayanıklıdır ve temizlenmeye uygundur. Dolayısıyla fiyatları da buna göre değişir. Bu yüzden satın almadan önce duvar kâğıtlarının yapısal özelliğini ve fiyatlarını bilip buna göre bütçe ayırmak önemlidir.

 

Daha sonra mobilyaların renkleri, odanın genişliği ve hangi açılardan ışık aldığı göz önünde bulundurularak duvar kâğıdının desenli mi yoksa sade mi olacağına karar verilmelidir.

duvar kağıtları

duvar kağıtları

 

Duvar kağıdı seçiminde diğer bir önemli kriter ise, kalitedir. Kaliteden kasıt, kâğıdın yumuşak ya da sert olmasından ziyade dokusudur. Buna göre duvar kâğıdı, kumaş dokulu ya da elyaf tabanlı seçilmelidir. Bu konuda uzmanlardan da yardım alınabilir.

 

Son olarak, duvar kâğıdının yapıştırılacağı zemin de çok önemlidir. Uygun olmayan bir zemin yapısına uygulanan duvar kâğıdı, hem kısa ömürlü olur hem de kötü bir görüntü yaratır.

 

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir