Dişlerle İlgili Sık Yapılan Hatalar

Dişler, insan vücudunun en önemli ve yaşamsal parçalarından biri. Çünkü her ne kadar yalnızca görüntü açısından önemi olduğu düşünülse de diş sağlığının bütün vücudu etkilediği kanıtlanmış bir gerçek. Dolayısıyla diş bakımına özen göstermekle beraber, gün içerisinde tüketilen gıdalara ve yaşam tarzına oldukça dikkat etmek gerekiyor. Aksi durumda yerine yenisi koyulması mümkün olmayan dişler, zaman içerisinde kişinin sağlığını da olumsuz anlamda etkilemeye başlıyor.

diş

diş

Diş Sağlığı İçin Tüketilmemesi Gerekenler

Dişlerle ilgili yapılan en sık hatalar genelde beslenme kaynaklı oluyor. Yani diş bakımı çok düzenli bir şekilde yapılsa da ne yazık ki yanlış beslenme ve bazı zararlı alışkanlıklar dişlerin çürümesine ve daha büyük hasarlar almasına sebep olabiliyor. Sigara ve alkol tüketimi ise bunların en başında geliyor. Çünkü sigara, hem dişlere hem de diş etlerine büyük oranda zarar vererek, zaman içerisinde dişlerin sararmasına, dökülmesine ve ağızda kötü bir kokunun oluşmasına sebep oluyor. Alkol ise, ağız korumasını sağlayan tükürüğün kurumasına sebep olduğu için diş sağlığını olumsuz anlamda etkiliyor.

diş sağlığı

diş sağlığı

Obeziteye ve daha birçok probleme sebep olduğu bilinen kola, dişlerin en büyük düşmanlarından biri olarak görülüyor. Çünkü içerisinde fosforik asit ve şeker gibi zararlı maddeler bulunduruyor. Aynı şekilde enerji içecekleri de diş sağlığını tahlikeye atan içecekler arasında yer alıyor.

Her ne kadar şekerli gıdaların diş sağlığına zararlı olduğu bilinse de özellikle lokum gibi dişlere yapışanlar çok daha zararlı. Çünkü bu tür besinler, yapışkanlığı sayesinde diş üzerinde daha kolay şeker ve sitrik asit salgılıyorlar.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir