Çocukların Her Dediği Yapılmamalı!

Anne ve babaların bu dönemde yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi de çocuklarının her istediğini ikiletmeden yapmalarıdır. Çocuk yetiştirirken yapılan önemli hatalardan biri olan bu davranış ileri de çocuğun zorluk çekmesine sebebiyet verecektir. Siz değerli okuyucular için bu yazımızda konu ile ilgili bazı önerilerde bulunacağız.

çocuklarda inat

çocuklarda inat

Çocuklarınızı Kendi Haline Bırakın

Anneler ve babalar çocuklarını üzmemek ya da işin kolayına kaçıp sorunu o anda hemen hal etmek için dediğini yapıyor. Eğer onun ileride bu yüzden zorlanmasını istemiyor iseniz mutlaka bu uyarısını dikkate alın. Aksi takdirde her şeyi başkasından bekler, tembeller hatta özgüvensiz hale gelir. Ayrıca uzmanlar çocuğunuzun her davranışına müdahale etmemenizi tavsiye ediyor. Bu olmazsa kendisi problem çözme becerisini yitirecektir.

çocuklar

çocuklar

Ebeveynler daha sağlıklı bir psikolojide çocuklarının olmasını istiyorlarsa yetiştirme döneminde hassas davranmalıdır. Mesela çocuğunuzu sokakta oynamasına izin verin. Fazla daraltmayın. Belli oranlarda özgürleşmesine izin verin. İyi bir çocukluk dönemi yaşamasını sağlayın. Aksi takdirde ileri de çok zor düzelecek sorunlar ile baş başa kalabilir

 

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir