Uyurgezerlik Sebepleri Nelerdir?

Günümüzde çok yaygın olarak görülen bir durum olmasa da uyuz gezerlik bazı kişilerde görülebiliyor. Özellikle dört ile sekiz yaş arası çocuklarda görülme oranı daha fazladır. Uyurgezerlik rüya görülmeyen, uykunun derin olduğu anda yataktan kalkarak dolaşmaya verilen addır. Bu sırada kişi bilinci açık olmadığından yaptıklarını hatırlamaz.

uyurgezer olmak

uyurgezer olmak

Peki Uyurgezerlik Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar

Uyurgezerliği ortaya çıkaran en büyük etkenlerden birisi uykusuzluktur. Düzensiz uyuma ve uyku problemi yaşayan kişilerde daha fazla rastlanmaktadır. Bu durumu ortaya çıkaran bir diğer etken ise yorgunluktur. Yoğun çalışma temposuna ayak uyduramayan kişilerde vücudun yorgun düşmesiyle bu gibi durumlar meydana gelebilmektedir.

Bir diğer uyurgezerliğe neden olan durum ise strestir. Psikolojik sorunlar, iş hayatı, sürekli kafanızı meşgul eden durumlar nedeniyle oraya çıkan stres uyurgezerlikte önemli bir rol oynar. Bir diğer etken ise alışılmadık ortamlarda uyumaktadır.

uyurgezer

uyurgezer

Mesele başka bir evde kaldığınızda alışık olmadığınız bir ortam olduğundan böyle bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir diğer durum ise alkol ve uyuşturucu. Aşırı dozda kullanıldığında alkol ve uyuşturucular uyurgezerliğe neden olabilir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.