Beslenme Gerçekleri

Televizyonda o kadar çok beslenme tavsiyesi veriliyor ki  insan ne yapacağını şaşırıyor. Aslında ne iş yaptığı bilinmeyen Paris Hilton bile diyet uzmanı kesilmiş durumda. Bu öğütler yüzünden sağlığınızı sakın tehlikeye atmayın. Bu yüzden bilinen, tanınan, güvenilir uzman görüşlerine önem verin. Diğer söylemler kafanızı karıştırmasın.

süt ürünleri

süt ürünleri

Uzman Görüşleri

Yıllardır bu alanda çalışan uzman diyetisyen Dilara Koçak’a göre doğruluğu defalarca kanıtlanmış beslenme gerçekleri var.  Örneğin süt ve süt ürünlerinin tüketimi yetişkinlerde şeker hastalığının görülmesini azaltıyor. Süt tüketen bireyler tüketmeyenlere oranla yüzde 10 daha az şeker riski taşıyorlar. Başka bir gerçek lif içeren tahıllarla ilgili. Tam tahılların tüketilmesi kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu etki sağlıyor. Tam tahıl ve lif alımı, düşük vücut ağırlığıyla da ilişkili bulundu.

lif içeren ürünler

lif içeren ürünler

Bitkisel protein alımı normal kan basıncına sahip bireylerde düşük kan basıncıyla ilişkili. Haftada en az iki kez mercimek, nohut gibi kuru baklagiller yenmesi öğütleniyor. Bir başka örnekse bitter çikolatadan geliyor. Araştırmalar günlük tüketim kontrol altına alındığında bitter çikolata ya da kakaonun gene kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini söylüyor. Son olarak beslenme gerçeklerine şu noktayı ekleyebiliriz. Günlük kalori alımı sabit tutulduğunda tuzsuz fıstık, Antep fıstığı ve özellikle ceviz gibi yağlı tohumlar gene kalp hastalıkları ve kan yağları üzerinde olumlu etkiye sahipler.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir