Banka Faizi Ne Kadar Kazandırır?

Banka faizi, ya da vadeli mevduat risk sevmeyen yatırımcıların bir numaralı tercihidir. Çünkü vadeli mevduatlar herhangi bir risk içermemekte ve ne zaman ne kazanılacağı bilinmektedir. Bugün bir bankada vadeli hesap açtığınızda, size belirli bir vade süresi seçmenizi isterler ve bunun karşılığında bir miktar faiz söylerler. Siz de bunu kabul eder ve o vade süresince paranızı bankaya yatırarak faiz geliri elde edersiniz.

Banka Faiz Oranları

Bankaların verdikleri faizler genelde enflasyon civarındadır. Fakat paranızı bankaya yatırırken, şu anki enflasyonu değil, gelecek dönemdeki enflasyonu dikkate almalısınız. Yani şu an enflasyon yüzde 17 ise ve banka yüzde 18 veriyorsa, bu sizin sadece yüzde 1 kazanacağınız anlamına gelmez. Önümüzdeki bir yılda enflasyon yüzde 10 olacaksa, sizin en az yüzde 8 kazanacağınız anlamına gelir. Aşağıdaki tablo, 100 bin TL için 365 günlük vadede ödenecek faiz oranlarını ifade etmektedir.

Odeabank : %19,00

Cepteteb: %17,00

Alternatif Bank: %18,00

Fibabanka: %17,00

Halkbank: %17,25

Banka Faizi ile Ne Kadar Para Kazanılır?

Bankadan aldığınız faiz, enflasyon oranından az ise para kaybeder, tam tersi durumda ise para kazanırsınız. Örneğin bu ay için yüzde 1,40 faiz aldınız diyelim enflasyon ay sonunda yüzde 1,20 olarak açıklanmışsa bu sizin bir ayda yüzde 0,20 kar ettiğiniz anlamına gelir. Banka faizi ile ne kadar para kazanacağınız tamamen size bağlıdır, çok yüksek karlar da yapabilirsiniz, çok az da para kazanabilirsiniz.

Paramı Banka Faizine Yatırmalı mıyım?

Risk almayı sevmiyorsanız, rahat bir şekilde uyumak istiyorsanız paranızı vadeli mevduata yani banka faizine yatırmak sizin için en iyi seçenektir. Fakat aldığınız faiz bazen zarar etmenize de neden olabilir. Eğer bakış açınız, param boşta kalmasın ama ne kadar kazandığım çok da umrumda değil şeklindeyse, banka faizi en iyi yatırım seçeneği olabilir.

Banka Batarsa Benim Param da Batar Mı?

Banka batarsa sizin paranız batmaz. Çünkü paranız 150 bin TL’ye kadar devlet güvencesi altındadır. Şuanki koşullarda hiçbir banka kolay kolay batmaz, çünkü kredi verme şartları özellikle 2001 krizinden sonra çok zorlaştı. Fakat çok düşük bir ihtimal de olsa bu ihtimal gerçekleştiğinde elbette paranız ödenir. Eğer bankadaki paranız 150 bin TL’den fazla ise, sadece 150 bin TL’si ödenir.

  • Paranız her bir banka başına 150 bin TL’ye kadar devlet garantisi altındadır.
  • Yani 1,5 milyon TL paranızı 10 bankaya eşit bir şekilde yatırırsanız 1,5 milyon TL’nin tamamı garanti altında demektir.
Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir