Ayakkabı Alırken Hangi Ayak Denenmeli?

Ayakkabı sık sık alınan ihtiyaçlar listesinin başında gelen ürünlerdendir. Özellikle tüm gün ayakkabı giymek zorunda olan insanlar için ayrıca önem arz etmektedir. Son dönem trendlerinde ise ayakkabı stilin bir parçası olarak görülmekte buda ayakkabıya olan ilgiyi arttırmaktadır. Piyasada bulunan iyi ya da kötü birçok ayakkabı vardır. Bu nedenle ayakkabı alırken çokça dikkat edilmelidir. Yanlış seçilen bir ayakkabı ayağın sağlığını ve yapısını bozacaktır. Ayakta ağrılara ve yorgunluğa neden olacaktır. Doğru bir şekilde seçilen ayakkabı uzun ömürlü ve sağlıklı olacaktır. Ayakkabı seçerken dikkat edeceğimiz birkaç noktayla istediğimiz konforu ayakkabıda yakalayabiliriz.

Ayakkabı alırken nelere dikkat edilmelidir?

Ayakkabı seçerken dikkat etmemiz gerekenlerin başında alışveriş esnasındaki yorgunluk durumumuz gelir. Ayakların çok yorgun olduğu gün ayaklar şişmiş olacak ve bu da ayakkabıyı seçerken yanlış bir seçim yapmamıza sebep olacaktır. Ayakların yapısı ve numarası birbirinden farklı olabilir. Ayakkabıyı denerken tek ayakla denenmemeli iki ayakla da denenmelidir. Böylelikle ayakkabının ayağın yapısına uyup uymadığı kontrol edilmiş olur. Ayağın ayakkabı içindeki rahatlığı da oldukça önemlidir. Ayakkabı ayağı önden, arkadan ve yanlardan sıkmamalı ayriyeten büyükte gelmemeli ayağa tam olmalıdır. Ayak kavislerine destek olarak ayağı yormamalı, ayağın hareketlerine uyum sağlamalıdır. Giydikçe açılır gibi yanlış düşünceye kapılınılmamalıdır.

Ayakkabı seçimini etkileyen faktörler

Ayakkabıyı seçerken yapılan yanlışların başında sadece görüntüsüne bakıp karar vermek gelir. Bu çok sık yapılan yanlışlardandır. Ayakkabı seçilirken görüntüsü kadar fiyatı, rahatlığı, taban yüksekliği ve yapıldığı malzeme gibi birçok özelliğine dikkat edilmelidir. Bunlardan en önemlisi ayakkabının yapıldığı malzemedir. Çünkü uzun süre ayaktadır ve kişinin rahat olması önemlidir. Sağlıksız, ucuz malzemeden yapılan ayakkabı nefes alamayacak ve kişinin ayak sağlığını olumsuz etkileyecek, çeşitli cilt sorunlarına sebep olacaktır.  Görüntüsü kadar ayakkabının özelliklerine de dikkat edilmelidir. Hem şık hem konforlu ayakkabılar için güvenilir markalar tercih edilebilir. Günümüzde oldukça popüler olan kadınlar tarafından ilgi odağı haline getirilen yüksek topuklar ayak yapısı bozmakta ve duruş bozukluklarına neden olmaktadır. Özellikle uzun saatler ayakta durulacak ise yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Ayakkabı nasıl kullanılmalıdır?

​​​​​​​Ayakkabı kullanılırken aynı ayakkabıyı 2 gün üst üste kullanmamaya dikkat edilmelidir. Aynı ayakkabının sürekli giyilmesi hem ayakkabıyı yıpratacak hem de ayak sağlığını olumsuz etkileyecektir. Aynı ayakkabının sürekli ve uzun saatler kullanılması ayakkabıda koku oluşumuna da neden olabilir. Ayakkabının doğru şekilde kullanılmaması neticesinde ayakta ağrılar olabilir. Kullandığımız ayakkabıda ayak başparmağından başlayarak yarım santim boşluk olmalıdır. Ayaklara büyük ya da küçük gelen ayakkabılar giyilmemelidir. Ayakkabı kişiye özel olmalıdır farklı bireyler tarafından aynı ayakkabının kullanılması çeşitli sağlık sorunlarına yol açacaktır.  Ayakkabının temizliğine ayrıca özen gösterilmelidir. Yıkama ve kurutma talimatlarına özenle uyulmalıdır. Ayakkabı mevsimine ve kullanım amacına uygun tercih edilmelidir. Doğru şekilde kullanılan ayakkabı bireye istenilen konforu  sağlayacaktır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir