Astımın Tedavisi Mümkün Mü?

Küçük ya da büyük olması fark etmez, dünya üzerinde insanların en fazla sorun yaşadığı konulardan bir tanesi, astım. Nefes almaya imkan tanıyan bronşların çeşitli etkenlerden dolayı aşırı daralması sonrasında ise kişilerin nefes alması güçleşmeye başlar. Ancak meydana gelen bu daralmanın pek çok nedeni bulunuyor. bronşun etrafında yer alan zarın aşırı şişmesi, balgam tarzı yapışkan maddelerin aşırı salgılanması sonrasında hava yolunda tıkanmalar meydana gelebilir. Ve bunun sonucunda da kişiler normal bir şekilde nefes alamamaya başlar, gündelik hayatlarında oldukça ciddi değişimler meydana gelir.

İnsanların astımın tedavisi konusunda araştırma yaparken diğer bir taraftan da bu rahatsızlığa neden olan faktörleri belirlemesi gerekmektedir. Astımın en büyük nedeni kalıtsallıktır. Yani genetik olarak aile içerisinde astım hastası olan bir kişi varsa, o aileden başka bireylerin de aynı rahatsızlığa yakalanma oranları son derece yüksektir. Diğer bir neden ise alerji. Polen, toz, tüy gibi maddeler insanların burunları ile temas ettikleri zaman ani bir şekilde nefes alamama problemi ortaya çıkar ve kişi astım krizine girer.

Astım hastalığına yakalanmış olan bazı kişiler, bu durumun ömürleri boyunca onları etkileyeceğini düşünür ve astımın tedavisi konusunda hiçbir şekilde araştırmalar yapmaz. Ancak özellikle de son dönemlerde Buteyko Nefes eğitmenlerinin yapmaya başladığı çalışmalar neticesinde insanlar bu konuda bilinçleniyor ve astım artık onları korkutan bir rahatsızlık olmaktan çok daha uzağa gidiyor. Burada aslında yapılan işlemlerdeki temel faktör, nefesi eğitmek ve doğru nefes almayı öğrenmek. Çünkü birçoğumuz aslında doğru nefes aldığını sansa da aldığı nefes ona oksijenden çok sorun getiriyor.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir