Anne Karnında Bebeğin Gelişimi Nasıl Olur?

Heyecanla beklemekte olduğunuz bebeklerin anne karnındaki değişimleri oldukça önemli bir süreçtir. Bazı bebekler daha erken doğabilirken, bazıları ise geç doğsa bile bebek gelişimi konusunda aynı ölçüde gelişim gösterirler.

İlk 1 aylık süreç içerisinde bebekler ambiyotik sıvı içindeki kesede büyürler. Baş ve vücut bu dönemdeki bebeklerde mevcuttur. Beyin, göz, ağız ve sindirim sistemi ilk  1 aylık süreç içerisinde gelişmeye başlar.

  1. ve 4. aylarda bebeklerin yüzleri belirgin bir şekil almaya doğru ilerler. Yaşamsal organları tamamen gelişen bebeklerin gözleri de bu dönemlerde son şeklini alır. Ayrıca anne karnındaki bebeklerin tekmelemeye başlamaları da bu dönemlerde olur.

Duyu Organları Ne Zaman Gelişir?

Tekmelemeye başlayan bebeklerin bu davranışları 5. aylarında üst seviyelere ulaşır. Duyusal gelişimin ortaya çıktığı bu dönemde koku, tat, görme, dokunma için oluşturulan özel alanlar gelişmeye başlar.

Bebeklerin uyandıkları ve uyudukları zamanlar anne adayları tarafından 6. ve 7. aylarda hissedilmeye başlanır. Bebekler bu dönemlerinde sesleri de duyabilirler.

  1. ayına gelen bebeklerin organları tamamen olgunlaşmıştır. Kolay bir doğum gerçekleşebilmesi için kafa kemikleri yumuşak hale gelmiştir.
Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir