Yüksek Ateşi Olan Bebeğe Ne Yapılmalı?

Bebeğinizin ateşi aşırı derecede yükseldiği zaman öncelikle panik yapmamalı ve soğuk kanlı olmalısınız. Ateşi olan bebeğiniz bu ateş yüksekliğinden dolayı huzursuzluk yaşamıyor ve rahat davranıyor ise ateşini düşürmek için acele etmelisiniz.

Fakat ateşin 39 derece ve üzerinde olmas gibi durumlarda kendiniz de birtakım müdahaleler yaparak bebeğin ateşini düşürebilirsiniz.

bebek

bebek

Öncelikle bebeğin üzerindeki tüm kalın kıyafetler çıkartılarak sadece bebek bezi ile kalması sağlanmalıdır. Mekanınızın sıcaklığını azalmalı ya da bebeği daha soğuk bir mekana taşımalısınız.

Ilık Su ile Duş Yöntemi

Bebeğinize ılık bir su ile duş aldırabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken nokta ateşi düşüreceği düşünülerek soğuk su ile bebeğinizi yıkamamanızdır.

yüksek ateş

yüksek ateş

Yüksek ateşten dolayı su kaybı yaşanıyor ise bebeğinize sıvı takviyesi yapmalısınız. Bu tür durumlarda annelerin bebeklerini sık emzirmesi gerekebilir. Diğer anneler ise bebeklerine su ya da meyve suyu gibi zararsız doğal içecekler içirebilirler.

Ateş tüm çabalarınıza rağmen düşmüyor ve kusma, ishal ve öksürük gibi belirtiler başladıysa acil bir şekilde doktorunuza danışmalısınız.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir