Yaz Döneminde Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır

Yaz ayları gerek kadınların gerekse de erkeklerin saç konusunda en çok problem yaşadığı dönemdir. Yaz döneminde, güneş, deniz, havuzun klorlunun etkisiyle saçlar kuruyabilir, parlaklığını yitirip matlaşır. Bundan kaynaklı olarak saçlarda kırılma ve dökülme çok daha fazladır. Yaz döneminde saçın gerekli ihtiyacını karşılayamaz iseniz kepeklenme problemi de görülür.

 Yaz döneminde saçlarda görülen sağlık problemlerinin başında aşırı yağlanma, sivilcelenme, egzama, mantar gibi problemlerde görülebilir. Tatil bölgesinde iseniz ve matlaşan ve yıpranan saçlara sahip olmak istemiyorsanız yapmanız gereken denizden ya da havuzdan çıktığınızda saçlarınızı ılık suyla yıkayıp, tuzdan ve klordan arındırmak olmalıdır. Herkesin genetik nedenler dolayı saç tipi farklı olabilir.

Saç Nezlesi Nedir?

Saç Bakımında Kullanılması Gereken Ürünler

Bundan kaynaklı olarak saç tipine uygun özelliklere sahip şampuan kullanılmalıdır. Saç bakımında uygulama yöntemi de çok önemlidir. Saç kök kısmına masaj yapılması saç derisinin hava almasını sağlar. Böylelikle saç köklerinde yaşanan sorun ortadan kalkmış olur. Kepek, egzama, mantar gibi sorunların önüne geçmek için ise aç derisine özel bakım sağlayan ürünler tercih edilmelidir.

Güneşin en dik şekilde geldiği 12.00-16.00 saatleri arasında mecbur kalmadığınız sürece güneşe çıkmamalısınız. Çıkmanız gerekiyor ise mutlak olarak şapka kullanmalısınız. Saç bakımında gerekmediği sürece saça kimyasal ürün kullanmakta kaçınmak gerekir. Kullanılmış ise aynı gün saçı yıkayarak kimyasalın saç derisine işlemesine saçın kökünden sökülmesine izin vermemek gerekir. Saç bakımında ılık su tercih etmek yararlıdır.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir