Vişne Suyunun Faydaları

Kırmızı meyve denilince hepimizin aklına ilk gelenlerden biridir vişne ve gerek meyve suyu şeklinde gerek marmelat şeklinde olsun her haliyle yemesi son derece keyifli ve lezzetli bir meyvedir. Yapılan araştırmalar vişne ile ilgili şaşırtıcı bazı gerçekleri ortaya çıkardı. Mesela vişnenin meyve suyu şeklinde tüketilmesinin çok daha faydalı olduğu gerçeği gibi. Evet, uzmanlar diyor ki, vişneyi meyve olarak tüketebilirsiniz ancak vişne suyu halinde tüketmenizin daha faydalı olduğunu da unutmamalısınız.

vişne suyu

vişne suyu

Vişneyi Neden Meyve Suyu Şeklinde Tüketmek Daha Faydalı?

Sebebi şu ki, vişne meyve suyu haline getirilirken birçok özelliğini aynı şekilde koruyabiliyor. Yani bünyesinde barındırdığı antosiyanin bileşenlerinin işlenirken kaybolmadığı tam tersine varlığını koruduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır ve bu da vişneyi diğer meyvelerden ayıran en önemli özellik olmuştur.

vişne suyunun faydaları

vişne suyunun faydaları

Peki, nedir bu antosiyanin? Birçoğumuzun hayatında ilk kez duyduğu bu kelime aslında her gün tükettiğimiz kırmızı ya da mor olan meyve ve sebzelerin içinde bulunan renk verme özelliğine sahip bir maddedir. Antioksidan özelliği yüksek olan bu meyvenin üretiminde elde edilen vişnenin büyük bir kısmı başta vişne suyu olmak üzere birçok farklı şekilde tüketiliyor.

vişne

vişne

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bilinenin aksine vişne suyunda da oldukça ciddi oranda bir C vitamini kaynağı bulunduğu ve işlenirken bu özelliğinin kaybolmadığıdır. Gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda vitamin desteği açısından herhangi bir çekinceniz olmadan güvenle tüketebileceğiniz vişne suları son derece sağlıklı içeceklerdir.

 

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir