Sanal Psikoloji Tehdidi

Teknolojinin son yıllarda gösterdiği atılım ile beraber her geçen gün farklı bir teknolojik ürün hayatımıza giriyor. Bilgisayarlar, akıllı cep telefonları tabletler, giyilebilir teknolojiler ve çok daha fazlası. Bununla beraber hayatımızın içerisinde yer alan internet sanal ortamları hizmete sunuyor. Dünya üzerinde ise milyarlarca insan sanal ortamlar içerisinde yer alan internet adreslerinde haberleşiyor, arkadaş oluyor ve tanışabiliyor.

sanal

sanal

Sosyal paylaşım siteleri insanlara çok fazla eğlence ortamı sunuyor. Video, fotoğraf ve bilgi paylaşımında sınır tanımayan insanlar ülkemizde olduğu gibi sanal dünyaya belli bir süre sonunda bağımlı hale geliyor. Psikoloji yönden bu dünyaya bağlığını hisseden birçok insan günümüzde sosyal medyayı olmazsa olmazlardan görüyor. Gün içerisinde 12 saatte fazla bu ortamlarda kalanların sayısı ise oldukça fazla. Buda beraberinde farklı tehlikeleri getiriyor.

sanal dünya

sanal dünya

Aileden ve Ortamdan Uzaklaşma

En önemli sorunlardan birisi ise aileden ve yaşanılan ortamdan uzaklaşma. Psikolojik olaran yalnızlaşan insanlar sadece internet ile hayata tutunabiliyor. Siz siz olun interneti doğru ve bilinçli kullanmayı öğrenin ve öğretin.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir