Tatilde Hangi Güneş Kremini Kullanmalıyım?

Tatil denilince akıllara genellikle yaz tatilleri gelir. Cıvıl cıvıl, rengarenk elbiseler, mis gibi kokulu çiçekler, kuş ve böcek cıvıltıları ile rüya gibi bir mevsimdir yaz. Mevsim rüya gibi olunca tatili de hayal edilemeyecek güzellikte olur. Peki, herkes böyle mi düşünüyor? Bu kadar güzel bir mevsimde hiç kusur olmaz mı? Yaz tatillerinin en büyük sorunlarından birisi de güneştir. Güneş, gönderdiği zararlı ışınlar ile cilt üzerinde ciddi hasarlar bırakır. Cilt lekelerinden başlayarak cilt kanserine kadar önemli problemler yaratır.

güneş kremi

Güneşin zararlı ışınlarından tamamen kurtulmak mümkün olmasa da, cildimize daha az zarar vermesini sağlamak güneş kremi kullanımı ile mümkündür. Tek yapılması gereken, yaz aylarında sıklıkla güneş kremlerini ciltte yenilemektir. Tatilde hemen cilt lekeleri ortaya çıkmaz ama tatil bitişinde rahatsız edici ve kafaya takılacak türden lekeler ortaya çıkar. Peki, tatilde hangi güneş kremleri kullanılmalıdır? Bu soruya net bir cevap verilmesi doğru değildir. Cilt tipine göre, kullanılacak güneş kremleri farklılık göstermektedir. Aynı cilt tipine sahip iki kişi arasında da kullanılacak güneş kremleri farlı olabilir. İkisine de aynı cilt tipine sahipler diye aynı güneş kremi yarayacak diye bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Anlaşılacağı üzere, güneş kremi seçimleri biraz deneme yanılma yöntemine dayanmaktadır.

Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremleri

Bazı güneş kremleri, yağlı cilt tipleri için sivilce problemi yarattığı için seçerken dikkat edilmesi gerekmektedir. Yağlı ciltler için bazı güneş kremleri;

La Roche-Posay Anti-Shine Matte Fluid Güneş Kremi 

Sivilceli, yağlı ve parlama problemi olan ciltler için uygun olan matlaştırıcı güneş kremidir.

Dermalogica oil Free Matte SPF 50

Pahalı olan bu ürün sivilceli ve yağlı ciltler için gayet başarılıdır.

Babe Yağsız Global Güneş Kremi

İçerisinde adından da anlaşılacağı üzere yağ olmayan Babe güneş kremi sayesinde, cilt güneşten korunurken yağsız olması sebebiyle de kuru ama yeterli neme sahip bir cilt hissedilir.

Derma plus MD Derma Fluid Matte SPF 50

Klinik olarak test edilmiş olan bu güneş kremi güvenle kullanılabilir. Düzenli kullanımda leke oluşumunun önüne geçer ve bu yüzden de tatil amaçlı çıkılan seyahatlerde popüler kullanıma sahiptir. Ayrıca hafif formülü sayesinde ciltte ağırlık hissi bırakmaz.

Vichy Capital Soleil SPF 50

Fiyat açısından da orta dereceli olan bu güneş kremi, yağlı ciltlerin gönül rahatlığı ile kullanabileceği bir kremdir.

Kuru Ciltler İçin Güneş Kremleri

Kuru ciltler egzamaya yatkın olduklarından dolayı klinik testlerden geçmiş, eczane tipi güneş kremleri kullanmalıdırlar. Kuru ciltlilerin kullanabileceği bazı güneş kremleri;

Shiseido Expert Sun Aging Protection Lotion

Suya dayanıklı yapısı sayesinde yaz tatillerinin vazgeçilmezi olmaya aday bir ürün.

Dr. Andrew Weil for Origins Mega Defense SPF 45

Kirli hava ile cilt arasında nem bariyeri oluşturarak cildin gün boyunca canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Sisley Super Solaire Güneş Kremi

İçerisinde bulunan yağlar sayesinde cildi onarır ve güneşin vermiş olduğu ışınlar yüzünden kuruyan cilde nem bombası etkisi yaratır.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.