Squat Nedir Nasıl Yapılır?

Squat egzersizlerini yaparak bütün vücudunuzu çalıştırırken aynı daha sıkı kalçalara sahip olabilirsiniz. Tüm spor egzersizlerinin arasında yer almaya başlayan squat egzersizi hareketleri oldukça esnek ve basit olduğundan dolayı herkes tarafından tercih ediliyor.

squat

squat

Başlarken öncelikle unutmamanız gereken tüm egzersizler için ısınma hareketleri yapmanız gerektiğidir. Isınmadan yapılacak spor egzersizlerinin sonucu sizin sakatlanmanız olabilir.

Isınma hareketlerinizi tamamladıktan sonra topuklarınızı omuzlarınızın genişliği kadar açıyorsunuz ve ayak parmaklarınızı 30 derece dışarıya bakacak şekilde konumlandırıyorsunuz. Squat pozisyonunu aldıktan sonra herhangi bir sandalyeye oturur şekilde eğilip kalkmanız gerekiyor. Eğilirken sırtınızın dimdik bir konum alması ve bacaklarınızı tam olarak kırmamanız gerekiyor.

squat yapmak

squat yapmak

Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Önemli noktalardan bir diğeri ise squat egzersizi yaparken ayaklarınızın yere sıkı şekilde basar şekilde olmasıdır. Topuklarınızı kaldırmadan, tüm ağırlığınızı ayaklarınızın yan kısımlarına vermeden esnek bir şekilde eğilip kalkmaya çalışın.

squat nasıl yapılmalı

squat nasıl yapılmalı

Vücudunuzda şiddetli bir ağrı yaşamaya başlarsanız bir uzmana danışmaktan çekinmeyin. Bunun dışında squat egzersizlerinin ilk günlerinde hafif ağrılar yaşamanız normal. Sebebi kaslarınızın çalışmaya ve gelişmeye başlaması kaynaklıdır ve hızlı bir şekilde geçer.

 

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir