Plastik Kullanımını En Aza İndirmenin Yolları

Plastik hayatımızın hemen her alanında sıklıkla kullandığımız bir madde. Evimizde, işimizde, tüm yaşam alanlarımızda sıklıkla karşımıza çıkan plastik ürünler, doğada kolay kolay çözünmüyor. Sadece doğaya değil sağlığımıza da zarar veren plastik ürünlerden vazgeçmek oldukça zor.

plastik eşyalar

plastik eşyalar

İşte Plastikten Vazgeçmeniz için Bazı Öneriler

Evimizde yaygın olarak kullandığımız musluk sularını içe suyu olarak da tüketin. Musluk suyunun tadını beğenmiyor olabilirsiniz, bunun için su arıtma cihazları satın alabilir ve yanınızda taşımak için matara, cam şişe gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Ayrıca dışarıdan satın aldığımız pet şişlerdeki suların soğuk ortamdan sıcak ortama defalarca geçtiğini ve plastiğin bu ortam sıcaklıklardan etkilendiğini düşünürsek sağlığımız için arıtma suyu kullanmak daha faydalı olacaktır.

Kıyafet seçiminde doğal kumaşlar tercih etmeye çalışın. Sentetik kıyafetler her ne kadar ucuz, bakımı kolay olmalarından dolayı daha çok tercih edilse de sağlığımızı tehdit etmesinin yanı sıra doğada da kolay çözünmüyor.

plastik saklama kapları

plastik saklama kapları

Kullandığımız bakım malzemeleri çoğunlukla plastik kutular, ambalajlar içinde satılıyor.  Doğal ürünler kullanarak ile kendi bakım malzemelerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Evimizde kullandığımız temizlik malzemelerinin de kimyasal içerikli olması ve plastik ambalajlar içinde bulunmaları hem çevreye hem sağlığımıza olumsuz etki ediyor. Bu temizleyiciler yerine evimizde bulunan sirke, karbonat, limon gibi doğal malzemeler ile temizlik yapabilir ve mükemmel hijyeni sağlayabilirsiniz.

Mutfakta kullandığınız plastik malzemeleri cam veya metal ile değiştirin. Metalin uzun ömürlü ve camın sağlıklı olduğunu düşünüldüğünde mutfakta sıklıkla kullandığınız malzemeleri yavaş yavaş değiştirmeniz, sevdiklerinizin sağlığı içinde en iyisi olacaktır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir