Fark Etmeden Çocuğunuza Baskı Uyguluyor Olabilir misiniz?

Ebeveynlerin yaptığı en büyük hatalardan biri çocuklarına karşı farkında olmadan uyguladıkları baskıcı tutumdur. Bu yaklaşım belli bir yerden sonra tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor ve hoş olmayan şekilde sonuçlanabiliyor. Bu nedenle çocuğunuzla iletişim kurarken kesinlikle empati duygunuzu bir kenara bırakmamalısınız. Her şeyden önce siz de bir zamanlar onunla aynı yaştaydınız. Empati kurmak için bunu düşünmeniz bile yeterli olacaktır.

davranış biçimleri

davranış biçimleri

Gerekirse Çocuğunuza Profesyonel Destek Almaktan Çekinmeyin

Çocukların içinden geçerken zorlandıkları bazı dönemleri vardır. Mesela bunlar çocukluktan ergenliğe geçiş süreci, sınav süreci ya da ailevi meselelerden etkilenerek psikolojisinin bozulması gibi örneklemeler olabilir. Böyle zamanlarda ebeveynlere çok fazla iş düşüyor. Çünkü bu dönemde çocukların en sık kapıldığı duygu “kimse beni anlamıyor” duygusudur. Neredeyse tüm dünyanın kendilerine karşı olduklarını düşünürler.

otoriter anne

otoriter anne

Eğer durum sandığınızdan daha ciddi ise ve tek başınıza yeterli olamamaktan korkuyorsanız, profesyonel bir destek almaktan çekinmeyin. Unutmayın ki, çocuğunuz tanımadığı birine içini açarken daha objektif ve gerçekçi olacaktır. Hep aynı kişilerden aynı öğütleri duymaktansa, yeni ve profesyonel birinin yaklaşımı onu rahatlatabilir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.