Dağcılık Nasıl Yapılır?

Doğa sporları içerisinde kuşkusuz en tehlikeli ve aktif olunanı dağcılıktır. Bu spor için mutlaka uzmanlardan yardım alınmalıdır. Yeterli derecede teorik ve pratik öğretiler alındıktan sonra uygulama yapılabilir.

dağcılık

dağcılık

Dağcılıkta ilk olarak teorik eğitim alınmalıdır. Teoride kullanılacak malzemeler; ip, halat, ayakkabı, kıyafet ve kasket kullanımı gibi detaylara yer verilir. Ayrıca hangi kaya türünde nasıl bir tırmanış gerçekleştirilebileceği gibi bilgilere yer verilir. Eğitimin ikinci aşamasında malzemelerin nasıl kombin edileceği, tahtalarda tırmanış alıştırması ve akabinde halatla iniş gibi detaylar gösterilir.

Uzman Kişilerden Eğitim Alın

Son aşamaya gelindiğinde ise grup lideri eşliğinde düşük yükseklikte kayalara tırmanış gerçekleştirilir. Bunlarla beraber dağcılık eğitiminde çadır kurma, kamp yapma gibi detaylara da yer verilir. Çünkü zorlu bir tırmanış sürecinden sonra dinlenme ve konaklama ihtiyacı da ortaya çıkacaktır. Kamp malzemelerinin yanında doğada işinize yarayacak araçların kullanımına ilişkin de bilgiler verilir. Örneğin doğada en çok işinize yarayacak olan yön bulma teknikleri, ateş yakma maksatlı çıra kullanımı, nerede uygun kamp kurulması gerektiği gibi noktalara değinilir.

dağcılık yapımı

dağcılık yapımı

Bu gibi eğitimlerin ise uzman kişilerden alınması gerekir. Buna örnek vermek gerekirse üniversitelerin dağcılık kulüpleri ya da profesyonel dağcılık eğitimi veren kurslar olabilir. Bu gibi özel kurumlar dışında Türkiye Dağcılık Federasyonu’na kayıt olunabilir ve gerekli eğitimler buradan alınabilir. Unutulmaması gereken şey bu sporun oldukça tehlikeli olduğudur. Bu nedenle eğitimin tüm aşamalarını bitirmek önemlidir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir