D Vitamini Hakkında Bilinmeyenler

Sağlıklı kalmak ve gündelik hayatı sorunsuz bir biçimde sürdürmek adına vitaminlerin gereken dozlarda alınması gerekmektedir. Vücutta farklı işlevlere sahip olan bu vitaminler farklılık gösterebilmektedir. Eksikliği de ciddi sorunlara mahal vereceğinden ötürü aksatılmaması gereken bir husus olarak tabir edilmektedir. D vitamini konusunda da bu yönde bir girişim ortaya çıkmaktadır. Genel olarak D vitaminin yoksunluğundan ileri gelen şikayetler her zaman ilerleyen yaşlarda kendini göstermektedir. Önemli görevlerinin olmasından dolayı da bu vitaminin muhakkak alınması gerektiği de söylenebilmektedir. Normalde cildin bu vitamini kendisi üretmesi durumu mümkünken farklı şekilde de temin edilebilmektedir. Diyet ve ilaçlarla D vitamini elde etmek de mümkün olabilmektedir.

D Vitamini Hakkında Bilinmeyenler

D vitamini genel olarak Güneş aracılığıyla vücutta yer alan bir seçenektir. Ancak kişilerin cilt yanması ve daha kolay yaşlanma gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak için diyet ya da ilaçları tercih ettikleri de görülebilecek konumda yer alan bir detay olarak ifade edilmektedir. Vücuda dahil edilecek olan D vitamini ilerleyen yaşlarda daha da artış gösterecektir. Kişilerin yaşlanma süreci içerisinde bu tip hareketler içinde olmaları ve gerekli takviyeleri yapmaları da oldukça önemsenmesi gereken bir husus olarak baz alınmaktadır. Böylelikle D vitamini sayesinde sağlıklı bir bedene sahip olabilmeleri durumu da ortaya çıkacaktır.

D Vitamini Eksikliği

D vitaminin vücutta az miktarda olması ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Genel olarak yaygın bir biçimde kendini gösteren rahatsızlıklar arasında D vitamini eksikliği de başı çeken türde yer almaktadır. Koyu renkli cildi olanların yanı sıra kilolu olanlar, 65 yaşının üstünde olanlar için D vitaminin düşük seviyede yer aldığı da bilinmektedir. Bu aşamada da vitamin desteği almak gerektiği de belirtilmektedir. Bu konuda dikkatli davranmak ve vitamin düzeyini en iyi şekilde ayarlamak da ifade edilen bir kriterdir. D vitaminine bağlı artıştan sonra farklı sağlık sorunlarının gündeme gelmemesi için bu noktada fazlasıyla hassas olunması gerektiği de ifade edilmektedir. Çok yüksek düzeyde olmasının faydadan çok zarara neden olduğu da ifade edilen kriterlerden bir tanesidir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

D vitaminin bulunması birtakım rahatsızlıkların temelinde yatmaktadır. Gençlerde genel olarak D vitamini eksikliği belirtileri arasında vücut ağrısı, yorgunluk ve halsizlik gibi durumlar baş göstermektedir. Öte yandan da bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olduğu da ifade edilebilmektedir. Depresyon, uykusuzluk ve saç dökülmesine de neden olan bir konumda da yer almaktadır.

İlerleyen yaşlarda D vitaminin eksikliğine bağlı daha ciddi belirtiler baş gösterebilir. Kemik erimesi, kaslarda güçsüzlük ve dengesizlik gibi sorunların nedenidir.

Çocukların D vitamini eksikliğinden ötürü raşitizm rahatsızlığına yakalanabilmeleri muhtemeldir. Kemiklerin zayıflaması ve yumuşak hale gelmesi olarak bilinen bir rahatsızlık olarak da görülebilmekte olup, hemen tedbir alınması da önemlidir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir