Çölyak Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çölyak hastalığı önemli bir hastalıktır ve gerekli önem verilmezse de sorunlarla karşılaşılabiliyor. Hem de fazlasıyla büyük sorunlarla karşılaşılıyor. Çölyak hastalığı yüzünden sindirim sistemi tam olarak görevini yerine getiremiyor bu yüzden de kilo alamama, boyun uzamaması gibi sorunlar ortaya çıkıyor.

Çölyak Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çölyak Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Belirtileri

Çölyak hastalığı küçük yaşlarda kusma, iştahsızlık, boy uzamaması ve kilo alamama gibi sorunlarla ortaya çıkarken, daha ileride ise boydaki kısalık, kansızlık ve kemiklerin güçsüz olması, zayıflığı gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Çölyak hastalığı birçok yönden insanı ciddi anlamda etkiliyor. Özellikle dış görünüş bakımından insanlar üzerinde etkisini gösteren bir hastalık olmasından dolayı dikkatli olunmalıdır.

Tedavisi             

Çölyak hastalığının belli başlı bir tedavisi yoktur. Uzman hekimler glüten içermeyen besinlerin tüketilmesini öneriyorlar.  Buğday, yulaf ve arpa gibi gıdalardan ise çölyak hastaları ömür boyu uzak durmalıdır ve asla ve asla tüketseler bile aşırıya kaçmamalıdırlar.

Çölyak hastalığına eğer sahipseniz dikkatli davranmalısınız. Çölyak hastalığı genetik bir hastalık olduğundan dolayı ailevi kalıtım ile ortaya çıkmaktadır. Çölyak hastalığının belirtilerini fark ettiğinizde teşhisin koyulması için doktora gitmelisiniz ve doktor ile birlikte hareket ederseniz çok rahat bir şekilde hastalığın etkisini azaltabilirsiniz. Çölyak hastalığına önem verin, kendinizi hastalık ile boş yere kısıtlamayın!

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir