Çocuklarla Nasıl İletişim Kurulur?

Çocuklarınız ile sağlıklı iletişim kurabilmeniz, onların gelişim süreçlerini daha sağlıklı bir şekilde geçirebilmelerini sağlayabilmektedir.

İletişimin sağlıklı olabilmesi için her zaman çocuğunuzun yaşına hitap eden ve onun anlayabileceği cümleler kullanmaya çalışın. Yetişkinler arasında kullanılan kelimeleri ve cümleleri çocuklarınıza kullanırsanız etkili sonuçlar elde edemeyebilirsiniz.

çocuk gelişimi

Çocuğunuza günlük olarak yeni kelimeler öğretin. Çocuk uzmanları bir çocuğun günde en az iki yeni kelime öğrenmelerinin sağlıklı bir iletişim için gerekli olduğunu söylemektedir.

Çocuğunuza Kitap Okuyun

Kitap okumanız çocuğunuz ile iletişiminizi güçlendirebilecek bir diğer detaydır. Çocuğunuza kitap okurken mutlaka kitap ile ilgili onunla iletişim kurun. Eğer kitabın içerisinde resimler yer alıyor ise resimleri göstererek o resimler hakkında sorular sorun.

çocuklarla iletişim kurmak

Günlük hayat içerisinde çocuğunuza mutlaka ufak sorular sorun. Örneğin soğuk havada mont giymeden dışarı çıkıldığında neler olabileceği çocuğunuza sorarak onunla etkili bir iletişim kurabilirsiniz.

Konular belirleyerek çocuğunuz ile o konu üzerinden iletişim kurmaya özen gösterin. Okulda ya da kreşte o gün neler yaptığı ile ilgili konuşmalar belirleyebilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir