Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz hesabını daha önce hiç duymuş muydunuz? Devlet, evlenmek isteyen gençlere katkıda bulunmak istemiş ve çeyiz hesabı diye bir sistem geliştirilmiş. 2015 yılından beri aktif olan bu sistem, evlenme planı yapan gençler için oldukça da mantıklı.

çeyiz hesabı

çeyiz hesabı

Siz de evlenmeden önce birikime başlamak ve bu birikim üzerinden devletten de destek almak isterseniz; bu hizmeti veren bankalara giderek bir hesap açtırmanız yeterli. Bu hesaba da, her ay en az 100 lira en fazla da 1000 lira olacak şekilde para yatırmanız gerekiyor. Sonunda biriken paraya ise; en fazla 5000 lira olacak şekilde, %20 oranında da devlet desteği ekleniyor.

Fakat şöyle de bir şart var: Bu sisteme dâhil olabilmek için, 27 yaşın altında olmanız gerekiyor. Yani devlet, ancak gençlerin evlenmesi durumunda katkıda bulunuyor. Diğer bir şart da; devlet desteğini hak edebilmek için, en az 3 yıl boyunca sistem içerisinde kalmış olmalısınız. Aksi halde, devletin vereceği %20 oranındaki katkı payından yararlanamıyorsunuz.

Çeyiz Hesabı Ne işe Yarar?

Öncelikle şu husustan bahsetmek gerekir: Tasarruf konusunda kötüyseniz eğer; çeyiz hesabı sayesinde tasarruf etmiş olacaksınız. Bir kenarda az da olsa birikmiş paranız olacak. Bu yönüyle bile güzel bir sistem aslında.

çeyiz birikimi

çeyiz birikimi

Bir de düğün zamanı size sağladığı kolaylık söz konusu tabi ki… Siz de tahmin edersiniz ki; düğün zamanında en olmadık yerden masraf çıkacak ve haliyle 1 liranın bile önemi olacak. Tam da öyle bir zamanda yapmış olduğunuz bu birikimin ve ek olarak da devlet katkısının siz büyük faydası olacak. Bir nevi nefes aldıracak size…

Siz de 27 yaşın altındaysanız, devletin size sağladığı bu güzellikten faydalanabilirsiniz.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir