Avrupa Şampiyonasının En İlginç Olayları

Çekişmeli olaylara neden olan turnuvalar arasında yer alan Avrupa şampiyonası en ilginç olaylarını sizler için derliyoruz.

Avrupa şampiyonasının en ilginç olayları birden fazla olup özellikle turnuva boyunca yaşanan bu olaylar aklımızda kalıcı olarak yer edinmiştir. İşte şampiyonanın en ilginç olayları;

Balotelli’nin Unutulmaz Pozu

Günümüzde Türkiye’de kariyerine devam eden dünyanın en popüler futbolcuları arasında yer alan Balotelli Euro 2012 yarı finalinde İtalya-Almanya maçında iki gol atarak Alman panzerlerini turnuvadan saf dışı bıraktı sadece attığı goller ile değil aynı zamanda verdiği pozla da akla kazınan isimler arasında yer aldı.

Franco’dan milli takıma veto

1960 Avrupa Şampiyonasın en ilginç olayları yaşandı. O yıllarda efsaneleşen kadro ile tüm takımları geçen İspanya, devlet başkanı General Franco’nun Sovyetler Birliği’ne gitmeye izin vermediği için İspanya çeyrek final maçına gidemedi.

Xavier’e dokuz ay ceza

Ülkemizde Galatasaray forması giymiş efsane isimler arasında yer alan Xavier’ Portekiz Fransa maçında unutulmaz bir olaya neden oldu altın golü getiren penaltıya neden olan Xavier hakeme yaptığı sert itirazlar sonucu futboldan 9 ay men edildi.

Panenka penaltısının doğuşu

Euro 1976, Avrupa Şampiyonaları final maçı penaltılara giderek sonuçlanan ilk turnuva oldu. Çekoslavakya Batı Almanya’yı 5-3 mağlup ettiği penaltı yarışında Panenka attığı penaltı golü ile adeta unutulmaz bir penaltıya neden oldu daha sonra bu penaltının ismi Panenka penaltısı olarak anılmaya başladı.

Yazı turayla gelen final

1968 Avrupa Şampiyonası ilginç olaylara neden oldu bu yıllarda Sovyetler Birliği ve İtalya final maçında gol sesi çıkmadı 120 dakika boyunca gol sesi çıkmasa da o zamanlar penaltı bulunmadığı için yazı tura atarak Avrupa şampiyonası kazananı İtalya oldu.

Paul Gascoigne’in ıslak gol sevinci

İngiltere’nin ev sahibi olduğu 96 Avrupa Şampiyonası da ilginç bir gol sevincine neden oldu burada İngiltere kadrosunun en iyi futbolcusu olan Gascoigne’ın yaptığı gol sevince turnuvalarda en çok konuşulan gol sevinci arasında yer aldı dişçi sandalyesi gol sevinci olan bu olay turnuva tarihinin unutulmaz olayları arasında yer almıştır.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir