Adet Öncesi Gerilim [Premenstrüel Sendrom]

Âdet öncesi gerginlik reglden 7-10 gün önce ortaya çıkar. Kadınların %40’ında şiddetli ve belirgin şekilde yaşanır. Baş ağrısı, mutsuzluk, gerginlik, sinirlilik, vücutta su tutma, öfke, huzursuzluk, değişken belirtilerle hissedilir. Bazı durumlarda dikkat ve yoğunlaşma azalır.

adet öncesi

adet öncesi

Kararsızlık, reddedilmeye duyarlılık ve ölüm düşünceleri görülebilir. Uykusuzluk veya aşırı uyku, eklem, kas ağrıları, yeme alışkanlığında değişme, yorgunluk, cinsel istek azalması, mide bağırsak bozulmaları, çarpıntı ve terleme rastlanabilir. Sivilceler artabilir. Baş dönmesi, titreme ve sakarlık sıkça görülür. Sonuçta bu dönemde kadın içe kapanır ve verimliliğinde azalma ortaya çıkar.

gerginlik

gerginlik

Evlilerde bu belirtilerin daha az olması anlamlıyken genç ve doğum yapmamış kadınlarda bulguların çokluğu, hormonsal yapıyla ilgilidir. Tedavide çeşitli hormonlar kullanıldığı gibi, B6 vitamini gibi destekler de yararlıdır. Antidepresan ilâçlar, “Premenstrüel Sendrom”da çoğu zaman fayda sağlar. Ayrıca diyet kısıtlamaları verilir. Şeker, kafein, alkol ve ara öğün atıştırmaları tavsiye edilmez.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir