Tırnaklar Hastalıkların Habercisi mi?

Tırnaklar, kadın güzelliğinin önemli bir detayı olurken, bakımlı görünmek için son derece özen istiyor. Günümüzde önemli hale gelen tırnak estetiği mevzusu, tasarımdan, bakıma bir çok konuyu içine alıyor.

tırnak bakımı

Güzelliği taçlandırmak için, sağlıklı tırnaklara sahip olmak gerek. Peki sağlıklı görünmeyen bir tırnağın, nelerin habercisi olduğu ile ilgili bilgiye sahip miyiz? Bu konuda bir çok insanın bilgisi olmadığı aşikar. Oysa tırnaklar sağlıkla ilgili ufakta olsa sinyaller veriyor.

Tırnak Görüntüsü Nelerin Habercisi?

Sarı Tırnak: Genellikle böyle bir görüntü solunum yolu rahatsızlıkları ile ilgili sinyal verir. Bazı durumlarda ise idrar yolları ve diyabet ile ilgili sorunlara işaret ediyor olabilir. Kolay uzamaz, çabuk kırılır.

Kaşık Tırnak: Bu tırnak tipi avuç içine doğru kıvrılan, kaşık görünümünü anımsatan tırnak tipidir. Büyüme şekli normal tırnak şekillerinde olduğu gibi değildir. Şekil itibariyle tırnak kenarında etlere batık hale gelebilir. İşaret ettiği hastalıklar demir eksikliğine bağlı kansızlık, karaciğer problemleri olabilir.

tırnak sağlığı

tırnak sağlığı

Kırılan, Çatlayan Tırnak: Genellikle belli bir yaştan sonra daha sık görünür olmakla birlikte gençlerinde şikayetçi olduğu bir durum haline geldi. Yanlış beslenme, vitamin eksikliği, sabun ve deterjana duyarlılık, böbrek fonksiyonlarında bulunan yetersizlik gibi nedenlerden olabilir. Ayrıca su ihtiyacının karşılanmıyor olması da tırnakları böyle olumsuz etkileyebilir.

Share

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir