Kanal Görüntüleme Uygulamaları

Kanal görüntüleme işlemleri yaşanan sorunlara doğru ve hızlı müdahale etmeyi sağlar. Atık su hatlarında, yağmur suyu kanallarında, şebeke ve kolektör hatlarında yaşanabilecek sorunların tespiti teknolojiden faydalanarak yapılıyor. Teknoloji bu alanda robotlardan faydalanmayı sağlıyor.

Robotlarla Kanal Görüntülemek Kolaylaştı

Kanallarda yaşanabilecek sorunların başında kanal tıkanıklığı ve hatlarda yaşanan çatlaklar gelir. Kanal tıkanıklıkları da hatlardaki çatlaklarda sıvı sızıntısına neden olarak çevreye zarar verir ya da sıvının istenilen planlanan yolu izlemesine engel olur. Sulama kanallarında yaşanacak bir sızıntı sulama alanına yeterince suyun ulaşmasına engel olur. Aynı şekilde atık su hatlarında yaşanacak bir tıkanıklık ve bunun sonucunda ortaya çıkan bir sızıntı atık suyun arıtma tesisine ulaşmadan toprağa karışmasına neden olarak çevre kirliliğine sebebiyet verir.Zonguldak kanal görüntüleme işlemlerinde robotlar kameralar yardımıyla kanalın içini görüntüleyerek kaydediyor.

kanal görüntüleme

kanal görüntüleme

Bu kayıtlar incelenerek arızaya sebep olan sorunun yeri ve gerekçesi ortaya çıkarılarak doğru müdahale etmenin yolunu açıyor. Doğru müdahale hem zamandan hem insan gücünden hem de maliyetten tasarruf ettirir.Bu sebeple, aslında, robot teknolojisinden faydalanmak her zaman tasarruf etmek demektir. Robotlar, daire içi hatların, düşey hatların, parsel bacalarının, her türlü karanlık ortamların incelenmesi, kaydedilmesi, raporlanması konusunda teknolojik olarak donanıma sahip.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir