Gripten Korunmanın Yolları

Havaların soğuması ya da mevsim değişikliklerinde vücut hastalıklara daha açık hale geliyor. En sık rastlanan grip ise, kişinin kalp ve akciğer hastası olması ya da bağışıklık sisteminin düşük olması gibi durumlarda oldukça tehlikeli olabilir.

Gripten korunmanın başlıca yolu bağışıklığın güçlendirilmesi ile birlikte hijyen koşullarına maksimum özen gösterilmesidir. Bilindiği gibi çok çeşitli grip virüsü bulunmaktadır ve her sene bu virüsler kendilerini yenilemektedir. Bu nedenle, uzmanların verdiği bilgiye göre; çeşidine göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak grip hastası olan kişilerle aynı ortamda 1 saat bulunmak bile virüsün bulaşmasına neden olabilmektedir.

Gripten Korunmak İçin Hijyen ve Beslenme

Gripten korunmak için yüksek riskli mevsimlerde ellerin çok sık sabunla yıkanması önemlidir. Ellerin yıkanamaması durumunda %80 oranında alkol barındıran kolonya ya da anti bakteriyel sıvılarla hijyen sağlanabilir. Tuzlu su ile yapılan gargara ve burun temizliği de oldukça yararlıdır.

Gripten korunmak için yapılması gereken bir diğer şey ise sağlıklı beslenmektir. Her koşulda sağlıklı beslenmek önemlidir ancak bu gibi grip hastalığının daha sık görüldüğü mevsimlerde, özellikle bağışıklık sistemini kuvvetlendirici beslenme yoluna gitmek önemlidir. C vitamini burada çok önemli bir faktördür. Bu mevsimler c vitamininden zengin meyve ve sebzeleri tercih etmeli gerekiyorsa dışarıdan temin edilmelidir.

Hasta bireylerin başkalarına bulaştırma riski dolayısıyla kendi hijyenlerine maksimum özen göstermeli ve kalabalık ortamlara girmemeleri gerekir.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir